עוף העמק

ד
ד"ר שאדי אסלי והמטופל צילום: העמק

עצם של עוף חולצה בשלמותה מגרונו של תושב טבעון בן 72 במרכז הרפואי העמק

בן 72 מקרית טבעון, אל כרמל, אכל ביום רביעי 9 ביוני 2021 להנאתו עוף לארוחת הצהריים כשלפתע הרגיש שעצם נתקעה עמוק בגרונו. כל ניסיונותיו לשלוף בעצמו את העצם לא צלחו והוא הגיע אל מיון אף אוזן וגרון במרכז הרפואי העמק בעפולה, מקבוצת קופת חולים כללית, כשהוא משתעל ללא הרף ותוך שהוא מנסה להסביר לצוות שטיפל בו מה קרה.

ד"ר שאדי עסלי, רופא במחלקת אף אוזן וגרון: "אל הגיע אלינו כשהוא משתעל מאד והיה ברור שהוא מנסה להיפטר מחפץ זר שתקוע בגרונו. הוא סיפר לנו שבזמן שאכל עוף הרגיש עצם נתקעת עמוק בגרונו. בדיקה מהירה שביצענו העלתה שלמרבה המזל העצם לא חוסמת אל קנה הנשימה, אבל היה לנו ברור שצריך לשלוף אותה במהירות כדי שהיא לא תחליק עוד למטה ותחסום את קנה הנשימה, מה שעלול לסכן אותו. דאגנו גם מהאפשרות שהעצם תגרום לפציעה ולדימום של הגרון והוושט. בחדר הטיפולים של מרפאת אף אוזן וגרון התחלנו בפעולה מיידית לשליפת העצם. תחילה ביצענו פעולה של אלחוש וטשטוש מקומי של הכאב, כדי שהמטופל לא יחוש בכאב וכדי להתגבר על רפלקס ההקאה שמגיב כאשר אנו מחטטים לו בעומק הגרון. בסיוע של האחות הבכירה צופית חמי, עם מכשיר לשליפה שדומה למספריים ארוכים נכנסנו לעומק הגרון, עד שהגענו אל קצה העצם. העצם הייתה גדולה משהערכנו תחילה, והמנח שלה היא באלכסון, מה שהסביר את העובדה שהיא לא חסמה את קנה הנשימה. בשלב זה היה צורך לסובב אותה מעט וכך הצלחנו לשלוף אותה בשלמותה".

זהו עצם העניין צילום: העמק

למרבה ההפתעה של אל כרמל, ולהפתעת הצוות, העצם שנשלפה הייתה באורך של 6 סנטימטרים! "זה היה עלול להסתיים אחרת", סיכם אל כרמל את החוויה. "אני מודה לצוות הנהדר שטיפל בי במהירות ובמקצועיות שכזו. ממש הצילו את חיי".