השתלה משולשת

ד
ד"ר מיכאל היימס צילום: אלי דדון

בבית החולים כרמל בוצעה השתלה בו זמנית של קשתית, עדשה וקרנית בעינו החבולה של מטופל בן 29

בניתוח משולב ומורכב הצליחו מומחי העיניים של המרכז הרפואי כרמל להחזיר את אור עיניו של מטופל בן 29. בניתוח משולש הושתלו לראשונה, בפעם אחת, קשתית חדשה, עדשה חדשה וקרנית. "מדובר בניתוח מורכב ונדיר ואני שמח שהצלחנו לתקן ולהשיב את האור לעיניו של המטופל", אומר ד"ר מיכאל היימס, המנתח ממחלקת העיניים בכרמל.

קשתית היא החלק בעין שמקיף את האישון. האישון מתרחב ומתכווץ על ידי התרחבות והתכווצות של הקשתית. צבע הקשתית עשוי להשתנות מאדם לאדם בטווח הנע בין חום ושחור לירוק, כחול, תכלת, אפור וכיו"ב. העדשה היא חלק בעין הנמצא מאחורי הקשתית והאישון. העדשה שקופה ובנויה משכבות כמו בצל. תפקידה של העדשה הוא לשבור אור, ביחד עם הקרנית, ולרכזו על הרשתית. קרנית היא חלקה הקדמי של העין, המכסה את הקשתית ואת האישון. הקרנית מספקת את רוב העוצמה האופטית של העין. ביחד עם העדשה, אחראית הקרנית לשבירת האור, ולפיכך יש לה חלק חשוב במיקוד הראייה.

ניתוחים להשתלת קשתית הינם ניתוחים נדירים יחסית. בבית החולים כרמל, מקבוצת קופת חולים כללית, בוצע השבוע לראשונה ניתוח משולב בו השתילו מומחי העיניים של בית החולים בחיפה בו זמנית קשתית חדשה, עדשה וקרנית. המנתח, ד"ר מיכאל היימס, מסביר: "מטרת הניתוח היא לטפל במקרים בהם יש חוסר של קשתית העין. הקשתית היא החלק אשר נותן את הצבע לעין ובו יש פתח שהוא האישון. במקרים מסוימים אנו מטפלים גם בחסר עדשה תוך עינית באותו הניתוח. בניתוח הפעם, השתלנו ממברנה המדמה את הקשתית של העין, כדי להחזיר לעין את הצבע והמראה הטבעי שלה, וכדי למנוע חדירת אור מיותרת".

המנותח, עמרו שחברי (29), עובד כיזם הייטק, ונמצא רוב הזמן על הקו בין לונדון לבין עיר הולדתו נצרת. בעודו מחלים מהניתוח, בבית החולים כרמל, הוא מתאר: "לפני מספר שנים סבלתי ממחלת הקורוקוטנוס ועברתי ניתוח במחלקת עיניים בכרמל. בהמשך, באחד מביקורי העבודה שלי בלונדון, נחבלתי ונפגעתי באזור העין. הקרנית נפגעה, הקשתית והעדשה של העין נפגעו, והיה ברור שרק ניתוח השתלת קשתית עם עדשה יאפשר לתקן את הבעיה שנוצרה".

עמרו נבדק באחד מבתי החולים המובילים בלונדון לניתוחי עיניים, אולם לאחר התייעצות עם ד"ר היימס, החליט לטוס חזרה לארץ ולעבור את הניתוח בחיפה.
הניתוח ארך כשלוש שעות, ובמהלכו השתיל ד"ר היימס, כאמור, קרנית, קשתית, ועדשה חדשה בעינו של עמרו שחברי. לדברי ד"ר היימס, שכיחות הניתוחים של השתלת קשתית מאוד נמוכה, ויש בארץ מקרים בודדים בשנה. הפרוצדורה נעשית בעיקר בעקבות מקרי טראומה בעין, ומצריכה מיומנות של הצוות המנתח.

ד"ר אורן טומקינס-נצר, מנהל מחלקת עיניים בכרמל, מסכם: "מדובר במקרה מורכב של חולה עם פגיעה קשה בראיה שמערבת מספר בעיות. אני שמח שיכלנו לסייע ולהחזיר לו את הראיה. צוות המומחים במחלקת העיניים שלנו הינו בעל ניסיון רחב בטיפולים במקרים מורכבים, ואנחנו ממשיכים להעניק טיפולים לחולים הסובלים מכל מחלות העיניים".

המנתח, ד"ר מיכאל היימס, והמנותח, עמרו שחבירו, במחלקת עיניים בכרמל צילום: אלי דדון