מחווה לרינה

טקס הסרת הלוט צילום: רמב
טקס הסרת הלוט צילום: רמב"ם

בבית החולים רמב"ם ציינו את תרומתה של רינה שאנה ז"ל, שנפטרה ערירית בניו יורק בגיל 92, והורישה רכושה להצלת חיים בבתי חולים בישראל

בבית החולים רמב"ם בחיפה מבססים חלק גדול מהפיתוח של הקמפוס, ורכש מכשירים רפואיים מתקדמים להצלת חיים, על תורמים. כך מערכת הבריאות הישראלית נאלצת להתקיים שנים רבות. רוב התורמים הם אנשים עם לב חם, שיש להם משאבים שאותם הם שמחים לחלוק ולתרום. ויש גם סיפורים מעט יוצאי דופן.

כזה הוא סיפורה של רינה שאנה ז"ל, יהודיה בת 92 מניו יורק, שבצוואתה הורישה את כלל עזבונה, נכסים בהיקף של כ-2 מיליון שקל, לטובת מוסד רפואי במדינת ישראל. האפוטרופוס הכללי, האחראי על מימוש עזבונות לטובת המדינה ומוסדותיה, העביר את הנכסים לטובת בית החולים רמב"ם שבחיפה, בדיוק כפי שבחרה.

לאחרונה התקיים ברמב"ם טקס הוקרה צנוע, שאליו הגיעה ממלאת מקום מנכ"לית משרד המשפטים והאפוטרופוסה הכללית, עו"ד סיגל יעקבי, בין היתר כי מדובר פה במקרה מעט יוצא דופן – שאנה הייתה אישה צנועה, ערירית, לא התחתנה מעולם ולא היו לה ילדים. היא נולדה במזרח אירופה, ומשנות הארבעים עבדה כשכירה, תחילה באו"ם, ולאחר מכן בענף המסעדנות בניו יורק. היא חסכה לאורך שנים, וכאמור רצונה לפעול למען רווחתם של אחרים ליווה אותה לאורך כל חייה, וקיבל ביטוי נוסף גם במותה.

בטקס שהתקיים ברמב"ם סיפר מנהל בית החולים, ד"ר מיקי הלברטל, כיצד הסכום שהתקבל מהתרומה שימש בין היתר לרכישת מכשיר חשוב עבור ניתוחים אונקולוגים בשם Margin Probe , שבאמצעותו מוודאים שאחרי ניתוח להסרת גידולים, לא נותרו שוליים שעלולים להיות בהם תאים סרטניים. לאחר הטקס בוצע סיור בכמה מחלקות, שבהן עשו שימוש בתרומה של רינה שאנה ז"ל, לרכישת מכשור מציל חיים. לאחר מכן, מילאו את בקשתה האחרונה של התורמת הצנועה ופיזרו את אפרה בים.