מתאמות השתלות

Transplant-coordinators
Transplant-coordinators
צילום: שטרסטוק

מתאמת השתלות בבית חולים, היא ברוב המקרים אחות עם ניסיון ברפואה פנימית, רפואה דחופה וטיפול נמרץ, אשר עברה הכשרה מקצועית מיוחדת במרכז הלאומי להשתלות. המתאמת מלווה את משפחות התורמים ואת הנתרמים ברגעים הכי רגישים בחייהם

אחד המקצועות הרגישים בעולם הרפואה, הוא תפקיד מתאמת השתלות בבתי חולים.

בכל מוסד נמצאת אחות מתאמת השתלה, מטעם המרכז הלאומי להשתלות, הפועלת מול התורמים ומול הצוות הרפואי. במסגרת תפקידה היא מאתרת את התורמים הפוטנציאליים, מבצעת את הפנייה למשפחה, ומלווה אותה באופן צמוד לאורך כל תהליך קבלת ההחלטה, תפקיד טעון ורגשי לכל הדעות. ברוב המקרים מדובר באחות עם ניסיון בתחום הרפואה הפנימית, רפואה דחופה וטיפול נמרץ, אשר עברה הכשרה מקצועית מיוחדת לכך.

במקביל אחראית המתאמת על הדרכת הצוותים הרפואיים בנושא איתור וטיפול בתורמי איברים, וקיום הפרוטוקולים הרפואיים הנדרשים להליך התרומה. המתאמת מלווה את החולה מרגע קבלת ההודעה, שנמצא לו תורם מתאים, ומלווה אותו לאורך כל תהליך הבירור, הבדיקות, ניתוח ההשתלה והמעבר לשיקום. כמו כן היא מטפלת במשפחות של הנפטר, כדי לשכנען לתרום את איבריו. בנוסף, המתאמת פועלת בקהילה באמצעות פעולות הסברה בבתי ספר ובקרב הציבור הרחב, וכן באמצעות החתמה על כרטיס אדי.

תרומת האיברים מנפטר נעשית אך ורק לאחר שוועדת מומחים קבעה כי הוא מת מוות מוחי נשימתי. מערכות גופו מופעלות באופן מלאכותי, מאחר שהמוח מת. הנפטר מחובר למכונת הנשמה ומקבל תרופות לשמר את לחץ הדם והדופק. שימור זה של הנפטר וזרימת הדם והחמצן לאיבריו יכול להמשך עם טיפול תומך שעות ספורות, לעיתים עד 48 שעות או מעט יותר. רק לאחר שנקבע המוות, ניתן לבדוק את תקינות האיברים. בחלון ההזדמנויות הקצר יחסית הזה, נדרשים ממתאמת ההשתלה סבלנות ואיפוק על מנת לגשת למשפחה, שזה עתה שכלה את יקירה, ולהסביר את חשיבות תרומת האיברים.

תפקיד מתאמת השתלות דורש כישורים בינאישיים גבוהים מאוד, שימת לב לפרטים הקטנים ורגישות רבה. הן נתקלות לא מעט בתשובות שליליות לתרומת איברים מצד המשפחות, אך כאשר יש תשובה חיובית, הן לוקחות חלק בהפיכת טרגדיה משפחתית אחת להצלת חיים של משפחה אחרת. בעזרת המרכז הלאומי להשתלות, ומתאמת ההשתלה, ואם המשפחות רוצות בכך, מתקיים מפגש בין משפחת התורם לבין הנתרם ומשפחתו.

מקור המידע – אתר "המרכז הלאומי להשתלות", אתר "קופת חולים כללית".