תוצאות מזעזעות

בדיקות העיניים צילום: איכילוב
בדיקות העיניים צילום: איכילוב

בדיקות שביצע מערך העיניים של בית החולים איכילוב במרכזים קהילתיים בשכונות המוחלשות בתל אביב, ל-124 נבדקים, חשפו הזנחה רפואית ושיעור גבוה של תחלואת עיניים

כשישים אחוזים מהנבדקים במסגרת פרויקט "איכילוב למען הקהילה" של מערך העיניים בבית החולים בתל אביב, אותרו עם בעיות ראיה, וחלקם אף עם מחלות עיניים משמעותיות. כך עולה ממחקר הסוקר את תוצאות הבדיקות ב-124 מטופלים. המחקר מתפרסם בכתב העת Telemedicine and E-Health. הפרויקט מתקיים בשיתוף עמותת 'לראות', ובמימון חברת נוברטיס, ובעקבות הנתונים הוא צפוי להמשיך בעוד מרכזים קהילתיים ברחבי ישראל.

"איכילוב למען הקהילה" הוא פרויקט התנדבותי במסגרתו טכנאיות עיניים מיומנות מצוות מערך עיניים באיכילוב יוצאות יחד עם ציוד בדיקה ייעודי למרכזים קהילתיים, בעיקר באזורי מצוקה או באוכלוסיות מוחלשות (פריפריה, העדה האתיופית ויוצאי ברית המועצות לשעבר, המגזר הערבי, ניצולי שואה ועוד), ומבצעות שם בדיקות סקר לגילוי מוקדם של מחלות עיניים. המטופלים עוברים ללא עלות בדיקות סקר כולל בדיקת חדות ראיה, מדידת לחץ תוך עיני וצילום של קרקעית העין. כל הנתונים מועלים לענן ומועברים לפיענוח על ידי רופא עיניים שיושב באיכילוב. תוך מספר ימים המטופלים מקבלים מכתב עם תוצאות הבדיקה ואם יש בעיה הם מופנים להמשך מעקב בקהילה.

הפרויקט יורחב לכל הארץ צילום: איכילוב

המחקר מסכם לראשונה תוצאות של בדיקת 124 המטופלים הראשונים. נמצא כי יותר משליש מהם סובלים מחדות ראיה נמוכה המצריכה בירור נוסף, ולמעלה משליש מהנבדקים סובלים ממחלות עיניים, חלקן משמעותיות כולל גלאוקומה או לחץ תוך עיני מוגבר, ניוון רשתית, פגיעה ברשתית כתוצאה מסוכרת או קטרקט כשחלק משמעותי ממצבים אלו ניתן לטיפול או למניעה.

לדברי פרופ' מיכאל ויסבורד, מנהל המרכז לחקר הגלאוקומה במרכז הרפואי איכילוב, שיזם והוביל את הפרויקט: "הנתונים מדגישים את חשיבות האבחון המוקדם והעדר אבחון ראוי בקהילה באוכלוסיות מוחלשות בסיכון. כול הנבדקים שאובחנו עם בעיות ראיה הופנו מיד לטיפול כשלחלקם מדובר בטיפול שהציל את הראייה". פרופ' ענת לבנשטיין, מנהלת מערך עיניים באיכילוב, מוסיפה: "תוצאות המחקר הדהימו אותנו ומשקפות מצב תחלואה גדול שאינו מטופל בקהילה בקרב האוכלוסייה הנזקקת ביותר ואני שמחה שכעת כולם מקבלים טיפול רפואי. אני גאה בפעילות החשובה הזו שמנגישה שירותים רפואיים לאוכלוסיות מוחלשות ורואה בכך חשיבות עליונה במסגרת תפקידנו כאן ברפואה הציבורית בישראל".