המציל החדש בחוף: דפיברילטור

הניצול מאיר יונגרייז, בנו יובל, המציל עומר דרוויש וד
הניצול מאיר יונגרייז, בנו יובל, המציל עומר דרוויש וד"ר אליאס חילו צילום: הלל יפה

חייו של גולש סאפ, שחטף דום לב בעת שגלש בים, ניצלו בזכות החייאה ארוכה, שביצע המציל, והבהלתו לבית החולים הלל יפה

מאיר יונגרייז, בן ה- 69 מכפר סבא, הגיע לחוף דור ביום שישי לפני כשבוע יחד עם בנו יובל, לגלוש על סאפ. מאיר נכנס לגלוש ובנו שהה באותו זמן על החוף. כאשר לא ראה את אביו, נכנס לים, ומצא אותו מחוסר הכרה. הוא משה אותו במהירות לחוף והחל לבצע בו פעולות החייאה.

החובש בחוף דור, עומר דרוויש, ראה את יובל ומיד הגיע לעזרה, מצויד במכשיר דפיברילטור אוטומטי שזיהה הפרעת קצב קטלנית, ונתן מכת חשמל. מאיר פונה למרכז הרפואי הלל יפה בחדרה במצב קריטי, כשהוא מורדם ומונשם. בחדר המיון נבדק וטופל על ידי ד"ר אליאס חילו, רופא במערך הלב, ואושפז ביחידה לטיפול נמרץ לב. לאחר יממה וחצי של טיפול אינטנסיבי ביחידה לטיפול נמרץ לב, שב להכרה מלאה, כשהוא נושם בכוחות עצמו.

למחרת הגיע לבקרו בבית החולים עומר, החובש שהציל את חייו, אשר סיפר בהתרגשות: "כשהבחנתי ביובל מבצע פעולות החייאה באביו, הבנתי שככל הנראה מאיר עבר אירוע לבבי. חיברתי אותו למכשיר הדפיברילטור האוטומטי, שזיהה הפרעת קצב, ומאיר נזקק למכת חשמל. עד לפינויו לבית החולים, המשכנו בפעולות החייאה ללא הפסקה, ואני שמח שהצלחנו להציל אותו".

ד"ר אליאס חילו, הרופא שטיפל במאיר בעת הגעתו לבית החולים הלל יפה, משחזר: "מאיר הגיע אלינו במצב קריטי, לאחר שסבל מהפרעת קצב לבבית ודום לב לאחר החייאה, כשהוא מורדם ומונשם. הוא הועבר ליחידה לטיפול נמרץ לב, שם טופל בעזרת פרוטוקול של היפותרמיה, בו מורידים חום גוף במטרה לשמר פעילות נוירולוגית. לאחר יממה וחצי של טיפול קפדני ומסור, התעורר וחזר להכרה מלאה, ללא כל נזק נוירולוגי. אין ספק שפעולות ההחייאה שבוצעו עד הגעתו אלינו, היו קריטיות להצלתו, ואפשרו לנו להעניק לו את הטיפול המיטבי".

מאיר, שמרגיש טוב ועומד להשתחרר לביתו, התרגש מאוד לראות את עומר דרוויש וד"ר אליאס חילו, והודה להם על הטיפול המסור שהציל את חייו. מנהל מערך הלב בהלל יפה, פרופ' אריאל רוגין, מסכם: "זהו ללא ספק נס רפואי. מעטים המקרים בהם נתקלתי במהלך חיי המקצועיים, בהם אדם שב להכרה לאחר יותר מ-45 דקות של פעולות החייאה, בפרט לאור העובדה שאינו סובל מנזק נוירולוגי או מפגיעה בתפקוד שריר הלב. לולא פעולות ההחייאה המידיות, ומכת החשמל המהירה, ספק אם מאיר היה שורד. הזמן הוא מרכיב קריטי, שכן כל דקה בה הלב נעצר ולא נעשית פעולת החייאה, הסיכוי לשרוד קטן משמעותית. ישנה חשיבות רבה להמצאות מכשיר דפיברילטור אוטומטי במקומות ציבוריים, וחשוב שהציבור יידע כיצד לתפעלו במקרים כאלה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן