בנק החלב הציל פג

ככככככככככככככככככככככככ-1
ככככככככככככככככככככככככ-1

פג בבי"ח כרמל שלא היה מסוגל לעכל תחליפי חלב אם, קיבל תרומה מבנק חלב האם של מד"א, וכך ניצלו חייו

ההורים לירז וגל כרמלי צילום: כרמל

תרומת חלב אם, מבנק חלב האם הלאומי, הצילה פג שאושפז בפגיית המרכז הרפואי כרמל בחיפה. בנק חלב האם הלאומי של מד"א בירושלים טרם נפתח באופן רשמי לטובת הציבור, אולם שיתוף פעולה ייחודי בין פגיית כרמל לבין הנהלת מגן דוד אדום, הביאה למשלוח דחוף של חלב אם מירושלים לחיפה – והוא זה שהציל את חייו של הפג הקטן.

הכול החל לפני שבועיים, אז התקבלה בבנק הלאומי לחלב אם, פניה בהולה מהפגייה בכרמל, לאספקה דחופה של מנות חלב אם בטוחות עבור תינוק שנולד בשלב מוקדם של ההיריון. למרות שטרם הוסדרו כל ההסכמים בנושא הפעלת הבנק לחלב אם, מול משרד הבריאות, התקבלו האישורים המתאימים מהמשרד, ומיד לאחר קבלתם, אישרו סמנכ"לית שירותי הדם במד"א ומנכ"ל מד"א את אספקת החלב לפג הקטן, בניסיון להציל את חייו.

מנהל מחלקת ילודים ופגים בכרמל, פרופ' אבי רוטשילד מסביר: "מדובר בפג שהיה בסכנת חיים, כשהטיפול החשוב ביותר למצבו היה מתן חלב אם. האמא, בשל מצב בריאותי מורכב ולמרות רצונה, לא יכלה לצערנו לספק חלב משלה. פנינו בדחיפות לד"ר שרון ברנסבורג צברי, מנהלת הבנק הלאומי לחלב אם של מד"א. היענותה הייתה נלהבת ויוצאת דופן בהקשר של הנכונות להתגייס ולעזור. בעזרת ד"ר דינה צימרמן, שעזרה להוריד חסמים בירוקרטיים, החלב הגיע תוך יום. התינוק יצא ממצבו המסוכן תוך יומיים, וכעת הוא בריא, תוך הזנה בלעדית של חלב האם הנתרם. מדובר במנות החלב הראשונות בישראל שהגיעו מבנק החלב הלאומי ישירות לתינוק שנזקק להן".

ד"ר שרון ברנסבורג צברי, מנהלת הבנק הלאומי לחלב אם של מד"א: "התינוק קיבל הזנה שלא היה מסוגל לעכל. צוות הפגייה של כרמל פעל לפי ההמלצות הרפואיות המקובלות בעולם, והבין כי יש להשיג לתינוק חלב אם. ואכן, לאחר קבלת האישור ממשרד הבריאות, ואספקת החלב לתינוק, השיפור במצבו היה מדהים". מזה כמעט שבועיים מוזן התינוק בחלב אם, המורכב מחלב של מספר אימהות לפגים, ועבר את כל התהליכים הנדרשים בבנק הלאומי לחלב אם של מד"א.

צוות מד"א עם חלב האם המוקפא בפגיית כרמל צילום אלי דדון

לירז כרמלי, תושבת חיפה, אמו של הפג מספרת: "ידענו שהסיכוי שיאשרו את אספקת החלב לפג שלנו אינו גבוה, בגלל כל הבירוקרטיה, והתפללנו לטוב. מלבד המצב הפיזי הקשה שלי, הדאגה שיש לנו תינוק פג שלא אוכל, ושאנחנו לא יכולים לעזור לו, מוטטה אותנו. בסופו של דבר קיבלנו תשובה שקרה נס ואישרו לנו חלב מהבנק הלאומי לחלב אם של מד"א, שעוד לא נפתח". לירז ובן זוגה, גל כרמלי, הודו לצוות המסור של מרכז רפואי כרמל, למד"א ולתורמות החלב: "רק בזכות הרצון והדחיפה של כולם, התינוק שלנו מצליח עכשיו לאכול ולעכל את המזון. אנחנו מקווים שהסיפור האישי שלנו יצליח לפתוח דלת לתינוקות נוספים, שהתרומה מבנק החלב הכרחית כל כך עבורם".

סמנכ"לית שירותי הדם של מד"א, פרופ' אילת שנער, מסכמת: "הבנק הלאומי לחלב אם, הוקם במד"א כבר לפני קרוב לשנתיים, לבקשת משרד הבריאות. כול זאת, במטרה להסדיר את אספקת החלב לפגים בישראל, כדי למנוע התפתחות מחלת הנמק של המעי, שעלולה לגרום לתחלואה קשה ואף לתמותה. בבנק החלב, שהוקם בתחנת מגן דוד אדום בירושלים, בסיוע אגודת ידידי מד"א באוסטרליה ותרומות נוספות, ממתינים מאות בקבוקי חלב אם מוכנים, שמיועדים לפגים ולתינוקות בוגרים. כעת, אנו מחכים לסיום הסדרת ההסכמים השונים, שיאפשרו לנו להתחיל להפעיל את הבנק, כדי להציל את חייהם של התינוקות הפגים, ולמנוע מהם מחלה קשה, עימה יצטרכו להתמודד במהלך כל חייהם".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן