נמשך המאבק הר"י-מרשם

פרופסור-יוסף-קלאוזנר-פרופסור-רן-טור-כספא-דר-אלה-קיטרוסר_1
פרופסור-יוסף-קלאוזנר-פרופסור-רן-טור-כספא-דר-אלה-קיטרוסר_1
פרופסור יוסף קלאוזנר, פרופסור רן טור כספא, ד"ר אלה קיטרוסר צילום: איציק קורן, הר"י

ההסתדרות הרפואית כינסה את הוועדה העליונה לבחינת תורנויות הרופאים המתמחים בבתי החולים. מרשם: "זו ועדה למסמוס המאבק האותנטי של המתמחים"

ישיבת הוועדה העליונה צילום: איציק קורן, הר"י

הוועדה העליונה של ההסתדרות הרפואית (הר"י) לבחינת מתכונת עבודת הרופאים המתמחים בבתי החולים, ואופי התורנויות בבתי החולים, התכנסה אתמול לישיבת עבודה ראשונה. בישיבה השתתפו עשרות חברי הוועדה, ביניהם סטאז'רים, מתמחים, מומחים צעירים, רופאים מומחים, מנהלי מחלקות ובתי חולים, חברי המועצה המדעית ועוד. את הישיבה פתחו המתמחים, שהציגו את עמדתם לגבי קיצור משך התורנויות בנות 26 השעות בבתי החולים.

ד"ר עומר אניס, נציגת פורום המתמחים, אשר מתמחה באורולוגיה, אמרה: "ברור שחייבים לעשות שינוי בתורנויות המתמחים, וליעל את ההכשרה, אבל אין קונצנזוס איך לעשות זאת. חייבים לזכור שיש לשמור על בריאותו של המתמחה ומערכת תורנויות הלילה אינה משפרת את בריאותו. כמו כן, עומס התורנות חייב לקבל מענה מעשי שיש עליו פיקוח".

נציגה נוספת של פורום המתמחים ד"ר מעיין גלבוע, מומחית ברפואה פנימית ומתמחה במחלות זיהומיות, אמרה: "עלינו למנוע את השחיקה לטובת המטופלים והרופאים. יש להפחית מעבודת הרופא את המטלות שיכולים למלא גורמים אחרים במערכת". ד"ר גלבוע הציגה גם פתרונות אפשריים וביניהם צוות פרה-רפואי 24/7, פיקוח חזק יותר על תכנית ההתמחות ועוד.

אמיתי אבנון סצוויצקי, יו"ר משותף בפורום הסטאז׳רים, אמר: "אני נציג של דור שרואה אחרת את האיזון בין קריירה לבין משפחה. לדוגמה, נשים רוצות לצאת לחופשת לידה, אבל גם גברים".

פרופ' רן טור-כספא, יו"ר משותף של הוועדה: "לאור ההבדלים בדיסציפלינות השונות, יקומו במסגרת הוועדה ועדות משנה. בכל ועדת משנה יהיו לפחות שני נציגי מתמחים, נציג המועצה המדעית, נציג רופאי המלר"ד, ובהמשך גם אנשי משרד האוצר. יקומו וועדות למקצועות הכירורגיה, פנימית, הרדמה וטיפול נמרץ, גניקולוגיה ומיילדות, ילדים, ועדה ייעודית למתכונת עבודת המומחים, וועדה לאיזון בין עבודת הרופא לבין בריאותו ואיכות חייו, ועוד". פרופ' יוסף קלאוזנר, יו"ר משותף של הוועדה: "לוועדה חשיבות גדולה עבור המתמחים. החלטנו להתחיל את סדר היום דווקא איתם. הם שותפים אמתיים ושווים".

בתגובה לישיבת הוועדה, נמסר מארגון המתמחים מרשם: "כל מי שרצה להאמין שהוועדה של הר"י תביא את הבשורה, נוכח היום לגלות את מה שלצערנו היה ברור מלכתחילה – מדובר בוועדה למסמוס המאבק האותנטי של המתמחים ואין בה אלא זריית חול בעיני הציבור. ההתייחסות השולית של הוועדה לאיכות חייו של המתמחה והדרך השטחית בה מתוארות השחיקה והמצוקה של המתמחים נשמעות פחות כמו רצון לקצר את התורנויות, ויותר כמו התירוצים ליום שאחרי. נדרוש מחר בוועדת הבריאות של הכנסת הקמה של צוות פעולה בין משרדי, בהובלת משרד הבריאות, שכל הגורמים יהיו שותפים לו ושהמלצותיו יהיו מחייבות ויועברו כהנחיה לכלל בתי החולים. כל היוזמות לסיכול המאבק לא יצליחו הפעם".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן