מעגל השיער

הנערה אופירה רחמילוב עם אמה אהובה ואלי בן זקרי צילום: באדיבות המשפחה
הנערה אופירה רחמילוב עם אמה אהובה ואלי בן זקרי צילום: באדיבות המשפחה

נערה בת 14 מחדרה, שעברה השתלת מח עצם בבית החולים קפלן ברחובות, קיבלה פאה המורכבת בין היתר מהשיער המקורי שלה

הנערה אופירה רחמילוב בת ה-14 עברה השתלת מח עצם בשל מערכת חיסונית נמוכה. עם תחילת הטיפולים הכימותרפיים, שעשתה כהכנה להשתלה, החליטה שלא להמתין לנשירת השיער הצפויה, ותרמה את שיערה ליצירת פאות לחולות סרטן בעמותת פ.ל.א – פאה לכל אישה. לפני כשבוע היא סגרה מעגל, כשהגיעה למרכז הרפואי קפלן, וזכתה לקבל פאה המורכבת, בין היתר, מהשיער המקורי שתרמה.

אופירה רחמילוב, בת 14, תושבת חדרה, אובחנה כבר בגיל שנתיים וחצי כמי שסובלת ממערכת חיסונית נמוכה. לאורך השנים היא חוותה אשפוזים קצרים בעקבות דלקות ריאה, אבל בשנה האחרונה מצבה החמיר. "חייתי כל השנים רגיל", היא מספרת. "אבל בשנה האחרונה המצב החמיר, היה לי חיידק באגן ובריאות, שהיה ממש קשה, וגם עברתי ניתוח להוצאת החיידק. לבסוף, החליטו הרופאים שאני צריכה לעבור השתלת מח עצם. לפני ההשתלה, כדי להוריד את המערכת החיסונית, קיבלתי טיפולים כימותרפיים".

אופירה רחמילוב צילום: באדיבות המשפחה

אופירה ידעה שהטיפולים הכימותרפיים שהיא מקבלת יגרמו לנשירת השיער שלה: "רציתי להימנע מהטראומה של להתעורר בבוקר והשיער מתחיל לנשור, ופתאום אבא שלי הציע שאתרום את השיער. הבנתי שככה אני יכולה לעזור למישהי והשיער לא ילך לפח".

יום לפני תחילת הכימותרפיה, בחדר בית החולים, אימה, אהובה, גזרה לה את הצמה לצורך תרומה ולאחר מכן אביה של אופירה גילח לה את השיער: "זה היה רגע מאוד מרגש ואמוציונלי", נזכרת האם תוך כדי שהיא צופה בווידאו שצילמה מרגע הגזירה. "פנינו לעובדת הסוציאלית שלנו שחיברה אותנו לאלי בן זיקרי מעמותת פ.ל.א ותרמנו את השיער, מתוך מחשבה שהוא ישמש ליצירת פאות לנשים אחרות".

אופירה עברה השתלת מח עצם לפני כשלושה חודשים, אבל בכלל לא הייתה מעוניינת בפאה. "הייתי כל הזמן בבית החולים, ובכלל לא רציתי פאה. רציתי להיות עם בנדנות וכובעים", היא אומרת. "אבל עכשיו שהשתחררתי ואני רואה ומדברת עם חברות בזום ובשיחות וידאו, זה יותר כיף לי להיות עם פאה". אימה, אהובה, מספרת: "יצרנו קשר עם אלי מעמותת פ.ל.א על מנת להתאים לאופירה פאה, והוא היה מדהים. זמין בכל רגע".

לפני כשבוע, הגיעה אופירה מלווה באימה לבית המלאכה של עמותת "פ.ל.א – פאה לכל אישה" במרכז הרפואי קפלן וקיבלה פאה, המורכבת בין היתר, מהשיער המקורי שתרמה. "אנחנו משתדלים להתאים את הפאה שתהיה קרובה ככל הניתן לשיער המקורי שהיה לילדה או לאישה, ועושים תהליך של התאמת פאה ייחודית לכל אחת ואחד", מסביר אלי בן זיקרי, מייסד העמותה, "כל פאה מורכבת מתרומה של לפחות חמישה אנשים, ובמקרה הזה שיערה של אופירה שימש ליצירת הפאה שהיא בחרה בסופו של דבר".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן