סייעת הגננת שניצחה קן צרעות

מימין: אלה והדס לויטס עם הסייעת שירלי ארובס ומזרק האפיפן צילום: לגליל
מימין: אלה והדס לויטס עם הסייעת שירלי ארובס ומזרק האפיפן צילום: לגליל

פעוטה בת שלוש וחצי, שאלרגית לצרעות, נעקצה במהלך שהותה בגן. אחת הסייעות, שהבחינה כי הילדה לא מתפקדת וסובלת מבצקות, הזריקה לה חומר באמצעות מזרק אפיפן והזעיקה אמבולנס, שהבהיל את הפעוטה אל המרכז הרפואי לגליל. בעקבות הפעולה המהירה, הגיעה הילדה לבית החולים בנהריה במצב קל ובהכרה מלאה.

סייעת באחד מגני הילדים ביישוב כפר ורדים, שהבחינה במצוקה קשה של פעוטה בת שלוש וחצי שנעקצה על ידי צרעה, הזריקה לה במהירות חומר נוגדני באמצעות מזרק אפיפן, ובעקבות זאת הביאה להצלת חייה. הפעוטה הגיעה למרכז הרפואי לגליל במצב טוב, לאחר שהסייעת הזריקה לה בהמשך חומר באמצעות מזרק נוסף, בעקבות תגובה חוזרת שהייתה לה. הפעוטה אושפזה להשגחה במחלקת ילדים בבית החולים בנהריה.

הכל החל ביום רביעי האחרון (21 ביולי 2021) בשעת בוקר, כאשר הפעוטה אלה לויטס החלה למרר בבכי. הסייעת שירלי ארובס ניגשה אליה מיד והחלה לתחקר אותה. “היא אמרה לי שעקצה אותה צרעה בכתף ושהיא מרגישה כאבים”, משחזרת שירלי. “שמתי לה קרח על המקום ומרחתי לה ג’ל פניסטיל, בתקווה שזה ירגיע את הכאב. במקביל הרגעתי אותה והתקשרתי לאם הדס, והזמנו אמבולנס”.

יצוין כי האם אלרגית לצרעות, אך עד המקרה הנוכחי, הם לא ידעו שגם הבת אלה אלרגית. לדברי הסייעת, שירלי ארובס, ההידרדרות של הפעוטה, אלה לויטס, הייתה מהירה מאוד. “פתאום ראיתי שהילדה הפכה לאפטית מאוד, הדופק שלה היה איטי והיא נשמעה מחרחרת, כאילו עומדת להיחנק. הכל קרה תוך שניות”.

שירלי, המחזיקה דרך קבע מזרקי אפיפן בתיקה, מכיוון ששני ילדיה אלרגיים, ניגשה מיד לתיק, והזריקה לאלה את החומר, לא לפני שהתייעצה טלפונית עם מד”א. “בינתיים האמבולנס הגיע וכשהרמתי את אלה, הרגשתי שהגוף שלה מאוד כבד. בנוסף, הבחנתי שיש לה סימנים של בצקות וזה נראה מפחיד”, היא משחזרת.

במהלך הנסיעה באמבולנס למרכז הרפואי לגליל בנהריה, הבחינה הסייעת שכמה מאיברי גופה של אלה התנפחו מאוד, וביניהם הלשון, אזור הצוואר והעיניים. “מכיוון שאני מכירה אישית תגובות אלרגיות, הבנתי שיש כאן תגובה חוזרת, ובלי לחשוב פעמיים נתתי לה את המזרק השני”, היא אומרת. אלה הגיעה למיון ילדים של בית החולים בנהריה כשהיא בהכרה מלאה, עם קשיי נשימה ולשון נפוחה. לאחר שטופלה הועברה לאשפוז במחלקת ילדים.

הדס לויטס, אמה של הילדה: “היה לנו מזל גדול. אני אלרגית לצרעות, וכך גם כמה מבני משפחתי, אבל מעולם לא ידעתי שגם אלה אלרגית. אני מרגישה שקיבלתי את הבת שלי במתנה. שירלי היא מלאך ששמר עלינו. הפעולות המהירות שהיא עשתה הצילו את חייה של אלה. מאוד חשוב לעשות ‘טסטים’ (בדיקות) לילדים עם רקע משפחתי אלרגני, כדי לבדוק מראש אם הילד אלרגי. בדיקה כזו יכולה לחסוך המון בעיות ואולי להביא להצלת חיים”.

מנהל מיון ילדים בבית החולים בנהריה, ד”ר איתמר מונצ’ק, מסכם: “רגישות לעקיצות דבורים וצרעות היא דבר מוכר וידוע אצלנו. עקיצה כזו לילד הסובל מתגובה אלרגית יכולה לנוע מתגובה קלה ביותר ועד מצב של סכנת חיים. תגובה מהירה ונכונה בקהילה, בטרם ההגעה למיון, בשילוב עם המשך טיפול נכון, יכולים להביא להצלת חיים, כפי שהיה הפעם. מגיע שאפו גדול לסייעת, שירלי ארובס, שפעלה בצורה מהירה ונכונה”.