סינדרום BRITTLE CORNEA

ד
ד"ר יומנה בסול אבו עיטה (משמאל) עם הילדה ואימה וד"ר חנין ג'באלי (מימין) מנהלת יחידת העיניים צילום: פוריה

ניתוח שארך ארבע שעות בבית החולים פוריה, בעינה הבריאה היחידה של ילדה בת שש, הציל אותה מעיוורון הנגרם בשל מחלה גנטית נדירה

רוסיל בת השש חלתה במחלה גנטית נדירה ביותר, ממנה סובלים פחות מאחד למיליון. המחלה פוגעת בקולגן שבגוף, וכתוצאה מכך כל חבלה הכי קלה בעין עלולה לגרום לעיוורון. כשנחבלה בעין היחידה שנותרה לה, חששו בני משפחתה של רוסיל, שהיא תתעוור. ד"ר יומנה בסול אבו עיטה, מומחית קרנית במרכז הרפואי פדה-פוריה ליד טבריה, הצליחה לתפור את הקרנית הפגועה ולאפשר לרוסיל הקטנה לראות את אמא.

"חשבנו שהילדה שלנו איבדה את הראייה, זו הרגשה מאוד קשה", שחזרה אסלה סלאמה (מג'אר), אמה של רוסיל. ד"ר יומנה בסול אבו עיטה, מומחית למחלות והשתלות קרנית ביחידת העיינים, מסבירה: "המחלה BRITTLE CORNEA, פוגעת בקולגן שבגוף. עם התפתחות המחלה היא פוגעת באיברים שונים כמו לב, מפרקים, מערכת שמיעה. כתוצאה מהמחלה, הקרנית בעין נהיית פגיעה ושברירית . במצב כזה, כל חבלה הכי קטנה עלולה לגרום לקרע בקרנית וזליגה של תוכן העין החוצה".

בגיל שנתיים רוסיל נחבלה בעין הימנית. זו הייתה חבלה קלה, אך בשל המחלה, נפער קרע גדול בקרנית והיא התעוורה בעין ימין ויכלה לראות רק בעין השמאלית. בחודש שעבר, רוסיל נחבלה בעינה השמאלית, ושוב, בשל מצב הקרנית נוצר קרע מלא.

רוסיל הובהלה למרכז הרפואי פדה-פוריה והוכנסה לניתוח דחוף. במשך ארבע שעות, הצליחה ד"ר יומנה בסול אבו עיטה לאחות את הקרע ולסגור את העין. סייעו בניתוח – המרדים ד"ר אנדריי קוביצקה והאחים של חדר ניתוח, עזיז דלאשה, יאמן איוב, ועאטף גאנם. "זו פעם ראשונה שאני נתקלת במקרה כזה", אומרת הרופאה המנתחת, "זו מחלה מאד נדירה. היה לי ברור שאם לא נצליח להציל את העין רוסיל תהיה עיוורת לגמרי. כולנו מאד התרגשנו כשימים ספורים אחרי הניתוח הילדה הצליחה לראות קצת בעין. כשהיא ראתה את אמא שלה לידה, היא פרצה בבכי".

האמא מוסיפה: "אחרי הניתוח, כשהיא הצליחה לראות, מצב הרוח של רוסיל השתפר, היא התחילה לצייר שוב ולשחק". ד"ר יומנה בסול אבו עיטה מסכמת: "כרגע העין במצב יציב, אנחנו מעריכים שהיא תזדקק לניתוחים נוספים בעתיד, כדי לשקם את העין ולהגן עליה מפגיעות נוספות".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן