טובות השתיים, בניתוח אחד

ד
ד"ר ירון ברקוביץ והמטופל צילום: הלל יפה

מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים הלל יפה, ד"ר ירון ברקוביץ, החליף בבת אחת שתי ברכיים בניתוח אחד, באמצעות משתל חדשני

במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה, בוצע לראשונה ניתוח להחלפה דו צדדית של שני מפרקי ברך, באמצעות טכנולוגיה חדשנית, אשר אינה מצריכה שימוש בצמנט (דבק). ד"ר ירון ברקוביץ', מנהל מחלקה אורתופדית ב', שביצע את הניתוח: "מדובר בשיטה מתקדמת, המאפשרת לעצם להשתלב באופן טבעי לשתל, ללא שימוש בדבק".

מעל ל- 15,000 ניתוחים להחלפת מפרקי ברך מבוצעים מדי שנה בישראל. ניתוחים אלה מוצעים לרוב למטופלים אשר סובלים מכאבי ברכיים עזים ומוגבלות בתנועה לאורך תקופה ממושכת, לאחר שהטיפולים השמרניים לא הועילו להם.
כיום, השיטה השכיחה והמקובלת להחלפת מפרקי ברך, נעשית על ידי שימוש בדבק מיוחד- צמנט, אשר מחבר את המפרק החדש למקומו. בניתוח מסירים את העצם והסחוס, שבמשטח המפרקי, ובמקומם מניחים משתל ומקבעים אותו על ידי דבק (צמנט).

ד"ר ברקוביץ: "בשנים האחרונות מתחזקת הגישה לפיה קיבוע ביולוגי של המשתל עדיפה יותר מחיבור על ידי דבק שכן עשויה לשפר את שרידות המשתל לאורך זמן. הקיבוע הביולוגי מתאפשר באמצעות משתל המצופה במבנה תלת ממדי מיקרוסקופי, המדמה את מבנה העצם ומעודד את העצם לגדול היישר לתוך המשתל, ללא צורך בדבק שיחבר ביניהם".

לאפשר לעצם להדביק את עצמה לשתל צילום: הלל יפה

כאמור, השבוע בוצע במרכז הרפואי הלל יפה הניתוח הראשון בטכנולוגיה חדישה זו. סלמאן חביש בן ה- 63, תושב ירכא, היה הראשון להתנתח, לאחר שסבל במשך שבע שנים מכאבי רגליים חזקים, נפיחויות וקושי ממשי יומיומי לעלות ולרדת מדרגות. "ניסיתי את כל החלופות האפשרויות- תרופות, מדרסים, לייזר, אך שום דבר לא פתר לי את הבעיה לאורך זמן ולכן החלטתי להתנתח", ציין חביש.

ד"ר ירון ברקוביץ' מסכם: "הרעיון בשיטה חדשנית זו הוא להכניס מעין מקל לאזור הספוגי שבעצם, ולמעשה לאפשר לעצם להדביק את עצמה לשתל, כך שהמשתל מתקבע בצורה מרשימה לתוך העצם ולא להיפך. לשיטה זו מספר יתרונות ברורים – קיצור זמן הניתוח, חיבור ביולוגי בין המשתל לעצם, החלפה דו צדדית, דהיינו החלפה בו זמנית של שתי הברכיים בניתוח אחד ותקופת החלמה מהירה יותר. השיטה אומצה לשימוש בעיקר בקרב צעירים, בהם העצם יכולה להיבנות טוב יותר ולהשתלב בצורה מיטבית".

צפו במטופל צועד לאחר הניתוח צילום והפקה: הלל יפה

הניתוח עבר בהצלחה, וכעבור מספר ימים, המטופל כבר הצליח ללכת על הרגליים ללא תמיכה, והוא צפוי להשתחרר לביתו בימים הקרובים.