ניתוח להוצאת מטבע מקנה הנשימה

ד
ד"ר הלנה לוין עם המטבע צילום: מאיר

רופאי מיון ילדים ומחלקת אא"ג בבית החולים מאיר הצילו ילד, שבלע מטבע, אשר נתקעה בכניסה לוושט

מטבע של 10 אגורות הוצאה מוושט של ילד כבן ארבע, בבית החולים מאיר בכפר סבא, וזאת באמצעות שימוש במכשור מתקדם. הילד הגיע למיון ילדים במאיר במהלך סוף השבוע, לאחר שהחל לסבול מהקאות חוזרות וקושי בנשימה.

ד"ר ניר פרידמן, רופא בכיר במיון ילדים, מתאר: "מיד עם קבלתו זיהה האח עלי נסראללה כי מדובר במצב המחייב טיפול מהיר, והתחלנו לבדוק את הילד, שהתקשה בדיבור והתלונן שמשהו מפריע לו מאוד. בשיחה עם המשפחה הבנו כי הוא דיווח שבטעות הילד בלע מטבע. הילד היה באי שקט וכאוב עם הקאות לסירוגין, ובין החששות שלנו היו שהדבר עלול לגרום לו לאספריציה, דלקת ריאות כימית, והתייבשות. העברנו אותו מיד לצילום שאכן אישש כי המטבע נתקע בכניסה לוושט ויצרנו קשר עם מחלקת אף אוזן גרון".

הוקפצו הרופאה התורנית ב מחלקת אף אוזן גרון, ד"ר הלנה לוין, וסגן מנהל המחלקה הכונן, ד"ר דן גוטמן, והילד הועבר מיד לחדר ניתוח. ד"ר הלנה (לני) לוין, מתמחה במחלקת אף אוזן גרון: " הילד הוכנס לחדר ניתוח ולשמחתי כבר בניסיון הראשון שלנו, ובשיתוף צוות ההרדמה, הצלחנו לשלוף את המטבע מהכניסה לוושט. אחד המכשירים העומדים לרשותנו הינו להב מיוחד, המאפשר לנו לצפות ברזולוציה מצוינת בדרכי הנשימה העליונות של המטופל, בכל גיל. זה אפשר לנו לשלוף את המטבע ללא נזק לוושט".

רנטגן של המטבע בבטן. צילום: מאיר
רנטגן של המטבע בבטן. צילום: מאיר

ד"ר לוין מסכם: "בימים אלו של חופש גדול ותקופת הקורונה, בה הילדים מבלים הרבה יותר בבתים, חשוב לנצל את ההזדמנות ולהזכיר להורים אילו חפצים חשוב להרחיק מילדים קטנים – דוגמת מטבעות, בטריות, חומרי ניקוי, חומרי ניקוי שאינם בבקבוק המקורי שלהם, סיכות, מגנטים ולמעשה כל דבר שהקוטר שלו קטן מ2-2.5 ס"מ. היכולות שלנו מתקדמות, אולם חשוב למנוע מלכתחילה את הסיכון, שעלול להיגרם עם בליעה או שאיפה של חפץ זר".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן