אפידורל - בתחילת הלידה

פרופסור-שמחה-יגל-ומיכל-ליפשיץ-יולדות-הדסה-מחקר
פרופסור-שמחה-יגל-ומיכל-ליפשיץ-יולדות-הדסה-מחקר
פרופ' שמחה יגל ומיכל ליפשיץ צילום: הדסה

מחקר בקרב 19,000 יולדות בהדסה עין כרם והר הצופים, חושף כי משך הלידה אינו משתנה, אם מקבלים אפידורל בתחילתה, באמצע או בסוף הלידה

בשורה מירושלים – ליולדות בכל העולם: מחקר חדש בבית חולים הדסה מגלה, כי אין הבדל מהותי באורך הזמן שנמשכת לידה, בין נשים שקיבלו אלחוש אפידורלי בשלבים שונים של הלידה. המחקר מנפץ את הדעה הרווחת, לפיה כביכול כדאי להמתין עם האפידורל כמה שיותר. המחקר התפרסם לאחרונה באחד מכתבי העת המובילים בעולם בתחום המיילדות, והינו הראשון שבחן אם ישנה השפעה ייחודית של עיתוי מתן האלחוש על משך הלידה.

נשים רבות בוחרות ללדת עם שיטות שונות להפחתת כאב בזמן הלידה. אלחוש אפידורלי ניתן לכ-60% מהיולדות בעולם המערבי. במחקר שנערך במרכז הרפואי הדסה בקרב 19,000 נשים, שילדו בין השנים 2003-2015, נמצא כי משך הלידה לא השתנה משמעותית בין נשים שבחרו לקבל אלחוש אפידורלי בתחילת הלידה, אמצע הלידה, או סופה.

פרופ' שמחה יגל, מנהל אגף נשים ויולדות בבית החולים הדסה (הר הצופים ועין כרם), מסביר: "אלחוש אפידורלי הוא האמצעי הנפוץ והיעיל ביותר לשיכוך כאב בחדרי הלידה. למרות השימוש הנרחב בו, השאלה מה השפעתו על משך הלידה בשלבי הלידה השונים, נשארה פתוחה. נשים רבות חושבות שככל שיקבלו אלחוש אפידורלי, כאשר הפתיחה של צוואר הרחם גדולה יותר, כך משך הלידה יתקצר. כבר שנים שאני שומע שישנה הנחה רווחת בקרב היולדות, כי עדיף להן לקבל אפידורל כמה שיותר מאוחר בלידה, אבל לא מאוחר מידי, כדי לא לפספס. בעבר הוכח כי מתן אלחוש אפידורלי מאריך את משך הלידה, אך עד כה לא ידענו לומר בצורה מדעית אם יש השפעה בקבלת האלחוש האפידורלי על משך הלידה בכל שלביה, או בפשטות: האם יש הבדל בין לקיחת אפידורל בפתיחה של סנטימטר אחד, או בפיתיחה גדולה יותר, ועד לפתיחה גמורה, והשאלה הזו העסיקה את הצוותים במחלקת יולדות כל הזמן".

מיכל ליפשיץ, דוקטורנטית לביולוגיה חישובית באוניברסיטת בר אילן ואחות חוקרת באגף נשים ויולדות בהדסה, החליטה לחקור את הנושא בהנחייתם של פרופ' שמחה יגל מהדסה ופרופ' רון אונגר מבר אילן. מיכל ליפשיץ: "המחקרים הרבים שנעשו על השפעת מתן אלחוש אפידורלי בלידה הוכיחו, כי אלחוש אפידורלי מעכב את משך הלידה, אך אינו מעלה את שיעור הניתוחים הקיסריים. בין הבחירה ללדת עם אלחוש אפידורלי, או בלעדיו, אנו יודעים לומר שלידה ללא אלחוש היא קצרה יותר. אותי עניין לדעת האם משנה מתי נותנים את האלחוש האפידורלי בלידה? זאת אומרת, האם אישה שמקבלת את האלחוש בתחילת הלידה, באמצע הלידה, או סוף הלידה, משך הלידה שלה יתארך או יתקצר בהתאם".

פרופ' שמחה יגל ומיכל ליפשיץ צילום: הדסה

אלו תוצאות התקבלו במחקר?

מיכל ליפשיץ: "במחקר הנוכחי, בחנו את משך הלידה על שלביו בהתאם למועד בו החלו את האלחוש האפידורלי, סביב איזו פתיחה של צוואר הרחם החלו את האלחוש. במחקר נמצא כי התזמון של תחילת האלחוש האפידורלי לא שינה מהותית את משך הלידה. במחקר ראינו כי בלידות ראשונות, משך שלב הצירים בדרך כלל בשלב הראשון של הלידה, והלחיצות בדרך כלל בשלב השני של הלידה, התארך עד כשעה בפתיחות השונות לעומת נשים שלא קיבלו אלחוש אפידורלי. בלידות חוזרות, שלב הצירים התארך עד שלושת רבעי שעה, ושלב הלחיצות התארך בכשמונה דקות יותר מנשים ללא אלחוש אפידורלי. בסיום המחקר הבנו שיש בפינו בשורה לכלל הנשים. נשים המעוניינות באלחוש אפידורלי, תוכלנה לבקש אותו במהלך כל הלידה, ללא הארכה משמעותית של משך הלידה. אם החלטת לקבל אפידורל – את לא צריכה לסחוב צירים, קחי אפידורל ברגע שבא לך".

ד"ר אשל ניר, מומחה בהרדמה מבית החולים הדסה, ממובילי המחקר: "כמרדים, אני מכיר ומוקיר את ההשפעה המיטיבה המהירה של האלחוש האפידורלי על האישה, במהלך הלידה. הוא מייעל את התמודדותן עם הלידה לאחר התקנתו. משום כך, מתסכל להגיע לאישה כאובה, שמאמינה שהיא צריכה לחכות, או יותר גרוע, שהיא סבורה שאיחרה את הרכבת. המחקר חשוב גם להבנה של אנשי הצוות הרפואי, כי ניתן לתת את האלחוש האפידורלי לאישה המבקשת זאת, בכל שלב של הלידה, ללא הבדל במידת הארכת הלידה".