מדבר מד

פרופ' ויקטור נובק. צילום: סורוקה
פרופ' ויקטור נובק. צילום: סורוקה

בית החולים סורוקה ייצג את ישראל באקספו דובאי לסביבה ובריאות

בית החולים סורוקה מייצג את מדינת ישראל באקספו דובאי 2021 בנושא אקלים וסביבה והשפעתם על הבריאות. כנס אקספו 2021 דובאי, אחד האירועים הגדולים בעולם, יעסוק בשבוע זה בנושאי איכות סביבה ואקלים. כדי למצות את הפוטנציאל המחקרי הוקם בסורוקה המכון לחקר בריאות וסביבה בנגב, ומאז הקמתו, המכון פרסם עשרות מאמרים מדעיים.

פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה, שותף גם להקמת ה DeserTech – מרכז חדשנות בינלאומי להתאמה וחוסן של שינויי אקלים, המתמקד באזורי מדבר כחלק מרובע החדשנות בבאר שבע, ובהתבסס על ניסיונה של ישראל בהתמודדות עם מחסור במשאבים באקלים צחיח. מרכז DeserTech מהווה נקודת מפגש למחקר, מדיניות וטכנולוגיה חדשניים של שינויי אקלים. בין השותפים המייסדים ניתן למנות את המשרד להגנת הסביבה, עיריית באר שבע, קרן Merage, מכון החדשנות הישראלי, המרכז הרפואי סורוקה ואוניברסיטת בן גוריון בנגב.

DeserTech מתבסס על מחקר טכנולוגי ומדיניות קיים, כגון אוניברסיטת בן גוריון והמכונים שלה לחקר המדבר, מרכזי מו"פ אזוריים, וסטארט -אפים ותאגידים מובילים בתחומי חקלאות בת קיימא, אנרגיה, מים ותשתיות.

פרופ' ויקטור נובק ינחה פאנל בכנס האקספו בדובאי: " יש חשיבות רבה להשתתפותנו בכנס זה בפרט ולמפגשים של מומחים מכל העולם , שכן סביבות המדבר מכסות כ- 40% משטח היבשה בעולם ונמצאות בהן למעלה מ 20% מאוכלוסיית העולם. לישראל ולנגב במיוחד יש תפקיד מרכזי בחקר ופיתוח כלים להתמודדות עם משבר האקלים. שילוב של סביבה מדברית, אוכלוסייה מגוונת ביחד עם רפואה מפותחת, מאפשר לנו הסתכלות מוקדמת על ההשפעה של התחממות גלובלית עתידית על כלל העולם".