סורוקה: פתיחת ורידים בבטן

מרינה בגצקי סגנית אחות אחראית מחלקת כלי דם, ד
מרינה בגצקי סגנית אחות אחראית מחלקת כלי דם, ד"ר אנטולי לייצין רופא בכיר במחלקת כלי דם, המטופל מחמד אבו גריבה, וד"ר ג'ורג' גרינברג מנהל מחלקת כלי דם צילום: רחל דוד, סורוקה

מנהל מחלקת כלי דם בבית החולים בבאר שבע, ד"ר ג'ורג' גרינברג, ניתח צעיר שסובל ממום בכלי הדם שמחברים את הרגליים לפרוזדור הימני בלב

בבית החולים סורוקה בבאר שבע, בוצעה לאחרונה פעולה ניתוחית ראשונה מסוגה של פתיחת כלי דם ורידיים בבטן, לאדם שסבל ממום במבנה של ורידי הבטן. מדובר בפעולה של פתיחת ורידי הכסל, ופתיחת וריד הנבוב התחתון, עד חיבורו לפרוזדור הימני בלב.

מוחמד אבו גריבה, בן 23, תושב הנגב, סבל ממום בוורידי הבטן. בשל המום, הוא סבל מגיל צעיר מחסימות ורידים חוזרות עם התפתחות בצקות, פצעים כרוניים מרובים ודלקות חריפות בעור בשתי הרגליים, שלווו בכאבים ובשינויים כרוניים בעור הרגליים. הוא טופל בשיטות שמרניות, אך ללא שינוי מהותי במצבו.

הפעולה הכירורגית בוצעה כדי לאפשר זרימת דם, שתביא לשיפור משמעותי בניקוז מהגפיים התחתונות, ולאפשר ריפוי פצעים, צמצום בצקות והפסקת דלקות חוזרות בעור. בניתוח השתתף צוות רב מקצועי, שכלל את ד"ר ג'ורג' גרינברג, מנהל מחלקת כלי דם בסורוקה; ד"ר אנטולי לייצין, רופא בכיר ממחלקת כלי דם; מרדימים וצוות סיעוד של חדר ניתוח.

ד"ר ג'ורג' גרינברג, מנהל המחלקה לכלי דם בסורוקה, מתאר: "מדובר בפעולה ניתוחית נדירה, שהטכניקה שלה עדיין מתפתחת. חשוב להבין שעד לא מכבר, מצבם של אנשים רבים, שחלקם הגדול צעירים, נחשב חשוך מרפא וללא אופק טיפולי. כיום, עם התפתחות טכנולוגיות וצבירת ניסיון, אנחנו יכולים להציע לאוכלוסיית מטופלים אלה, טיפול משחזר, כמובן שבמגבלות טכניות ואנטומיות".

אלו טיפולים היו נהוגים בעבר לבעיות מסוג זה?

ד"ר גרינברג: "עד לפני כמה שנים, בעיות ורידים כרוניות, לא טופלו מבחינה ניתוחית. במהלך השנים האחרונות, התחלנו לפתח ולאמץ טכניקות התערבותיות, בבעיות חריפות וכרוניות של הוורידים. במקרה הזה מדובר, למעשה, על חסימה מוחלטת של כל המבנה הוורידי – מהרגליים ועד הלב. זוהי פגיעה, שעד לפני שנים בודדות, נחשבה לכזו שלא ניתנת לשחזור. הטיפול המקובל היה טיפול שמרני בנוגדי קרישה, אגדים, או גרביים אלסטיים, טיפול בפצעים על ידי משחות וחבישות לחץ וניסיון למנוע אירועים חוזרים של זיהומים ברגליים".

אלו תסמינים מצדיקים התערבות כירורגית?

ד"ר גרינברג: "גודש בוורידי האגן, גרם להפרעות קשות אצל גברים ונשים, עם תלונות על כאבי בטן, בעיות פוריות ופגיעה קשה בתפקוד ובדימוי עצמי. הטיפול ההתערבותי התפתח בעשור האחרון, במרכזים נבחרים בעולם, שמתמקצעים בנושא. ההתערבות מומלצת, כאשר פגיעה הופכת להיות נרחבת, וגורמת לירידה משמעותית באיכות חייו של המטופל, כמו במקרה שלנו".

המטופל, מוחמד אבו גריבה, מסכם: "אני מודה לצוות שהצליח לשפר את מצבי ולטפל בדלקות ברגלי שמהן אני סובל כבר יותר מעשור. הוכנסתי לניתוח מורכב וארוך כדי שהרגלים שלי יוכלו להתרפא. אני מודה לצוות שלא מוותר ומנסה לעשות הכול כדי לעזור לי להחלים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן