שימור ביציות חברתי

הפריה-חוץ-גופית-רמבם-דוקטור-פאינרו
הפריה-חוץ-גופית-רמבם-דוקטור-פאינרו
ד"ר פאינרו וצוות היחידה צילום: רמב"ם

יותר ויותר נשים צעירות ובריאות, שרוצות להפוך לאימהות בגיל מבוגר יותר, מקפיאות ביציות לעתיד. מרפאה חדשה ברמב"ם מסייעת להן לעשות זאת

בשנים האחרונות, יותר ויותר נשים בוחרות להפוך לאימהות בגיל מאוחר. היכולות הרפואיות והטכנולוגיות בתחום הפריון, מספקות אפשרויות להרות וללדת גם בעשורים הרביעי והחמישי לחיים. כתוצאה מכך, יש נשים שבוחרות לשמר ביציות, במטרה להרות מאוחר יותר. מרפאה חדשה בבית החולים רמב"ם בחיפה, מסייעת להן לעשות זאת.

דר' עופר פאינרו, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית ברמב"ם: "הקפאת ביציות או שימור ביציות, הוא תהליך שמאפשר לנשים לשאוב ביציות מגופן בגיל צעיר יותר, ולשמר אותן בהקפאה עד שהן מחליטות לנסות ולהרות. בעתיד, הנשים הללו תוכלנה להפוך לאימהות גם בגילאים מאוחרים יותר, באמצעות הפריה חוץ גופית. להבדיל משימור פריון מסיבות רפואיות, פה אנחנו מדברים על בחירה מודעת של הנשים לדחות את השלב הזה בחייהן, עד שהן מרגישות שהגיע הזמן הנכון. לשעון הביולוגי או לתכתיבים אחרים אין השפעה על ההחלטה הזו. שימור ביציות חברתי, עוסק בעצם בבחירה של האישה".

מה נותנת להן המרפאה החדשה ברמב"ם?

"אנחנו ברמב"ם הרמנו את הכפפה. החלטנו לסייע לנשים לממש את האפשרות הזו. כיאה לסוגיה חברתית, גם למחיר ולתנאים שאנחנו נותנים למטופלות שלנו, יש ביטוי חברתי. אנו מרכז רפואי ציבורי, ומשכך, אנו רואים בזה שליחות – להנגיש את האפשרות הנפלאה הזאת לכלל הציבור, ולא רק לנשים מבוססות כלכלית".

תופעת שימור ביציות חברתי הולכת ומתרחבת. כך עולה מנתונים שנאספים בעולם, וגם בישראל. ד"ר פאינרו: "כיום עושים שימוש בשיטה מתקדמת, זיגוג, המאפשרת הקפאה מהירה יותר של הביציות. זיגוג היא טכניקה שטומנת בחובה יתרון משמעותי נוסף, לעומת השיטה הישנה. היא, למעשה, מגינה על הביציות מפני נזקי תהליך ההקפאה, ומאפשרת הצלחות רבות יותר בשימוש בביציות הללו בהמשך. עם הידע והניסיון שנצברים, יש היום יותר עוברים, יותר הריונות ויותר לידות בסופו של התהליך הזה".

על פי נהלי משרד הבריאות, בישראל מתאפשר שימור פריון מסיבות שאינן רפואיות, לנשים אשר מלאו להן 30, אך טרם מלאו להן 41, והן יכולות לעבור תהליכי פוריות ושימוש בביציות המוקפאות עד גיל 54. לפי הנתונים הקיימים כיום, ככל שהביציות מוקפאות בשלב מוקדם יותר, כך הסיכוי להרות בשימוש בהן עולה. ד"ר פאינרו מסכם: "אנחנו יודעים שהקפאת ביציות עד גיל 35 מניבה תוצאות טובות מאוד, אז לנשים ששוקלות את העניין אני מציע להגיע אלינו לייעוץ בהקדם אפשרי".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן