צפייה במסך וקוצר ראייה

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
צילום: שטרסטוק

האופטומטריסטית אורטל פלטשי סבג נותנת כמה טיפים איך לגונן על העיניים והראייה של ילדים המבלים שעות ארוכות מול מסכים

המסכים הפכו אומנם לחברים הטובים ביותר של ההורים בימי הקורונה, אך יחד עם זאת חשוב לזכור גם את החסרונות. "זה לא סוד שלשימוש במסכים בקרב ילדים השלכות על הראיה", אומרת אורטל פלטשי סבג, אופטומטריסטית ומנהלת מחקרים קליניים של חברת CooperVision העולמית. "אם נשלב את הצפייה מקרוב במסכים, יחד עם העובדה שאין באפשרות הילדים לצאת מהבית בימים אלו ולהיחשף לאור יום טבעי, הרי שזהו מתכון לעליה בקוצר הראיה בקצב מהיר יותר".

מחקר שנערך בצ'כיה, הראה כי בעונת החורף, קוצר ראיה עלול לעלות יותר מאשר בקיץ. לשהייה בבית מול המסך עלולה להיות השלכה על הראייה. אורטל פלטשי סבג: "פעילות ממושכת תוך הסתכלות למרחק קצר, כמו קריאה ומשחק במכשירים דיגיטליים, מעלה את הסיכוי להתפתחות מיופיה, קוצר ראייה, בקרב ילדים. בשנים האחרונות אנחנו עדים לכך שקוצר ראיה מתחיל בגיל צעיר יותר מאשר בעבר. מיופיה שמתחילה בגיל צעיר מהווה גורם סיכון לניוון מקולרי, קטרקט, גלאוקומה והיפרדות רשתית. גדילת העין לאורך הילדות עלולה להפוך את הרשתית לפגיעה יותר ומעלה את הסיכון לבעיות עיניים משמעותיות בעתיד".

מה ניתן לעשות על מנת למזער נזקים?

"נסו להגביל את הילדים ובני הנוער לשימוש במסכים הדיגיטליים לפרקי זמן קצרים. הכלל היבש אומר שכל עשרים דקות יש לעשות הפסקה של עשרים שניות ולהביט לרחוק. אם נתאים את החוק למצב הנוכחי, הרי שגם שימוש במסך במשך כחצי שעה, ואז הפסקה לטובת פעילות אחרת, יוכל להיות יעיל. מי שיש לו בבית מרפסת, או חצר, אמליץ לנצלה עד תום בימים אלו, ולדאוג שהילדים יבלו בחוץ עד כמה שאפשר. אור השמש מיטיב עם מערכת הראיה בצורה משמעותית. מחקרים מראים כי שהייה של כארבעים דקות בחשיפה לאור יום, מעכבת התפתחות של קוצר ראיה בקרב ילדים, בנוסף להשפעה חיובית על מצב הרוח והחיוניות. כלומר אם הם עם המסך, עדיף שיהיו בחוץ, בפינה מוצלת למניעת סנוור והשתקפות".

אורטל פלטשי סבג צילום: יח"צ

יש חשיבות למרחק של העין מן המסך?

אורטל פלטשי סבג: "יש חשיבות למרחק ויש חשיבות לאיכות המסך. צפייה במסך עומד, עדיפה על פני מסך נישא של טאבלט או טלפון חכם, בשל הקרבה לעיניים. גם למיקום המסך על השולחן יש חשיבות: בגובה העיניים ובמרחק של כ- 50 ס"מ מהילד. הקפידו על מיקום המסך רחוק ממקור אור, שעלול ליצור סנוור. כדי להבחין בסנוור, בצעו את מבחן המראה. שימו מראה קטנה מול המסך, ומקור האור ישתקף בה. תוכלו לחסום אותו מלפגוע ישירות במסך באמצעות וילון או פריט אחר, או לחילופין הזיזו את השולחן בהתאם".

כתבה זו אינה מהווה, בשום אופן, תחליף להיוועצות עם מומחה מוסמך לרפואת עיניים ולבעיות ראייה.