רובוט וסנסור במקום רופא

חדר-רפואת-העתיד-שיבא
חדר-רפואת-העתיד-שיבא
חדר רפואת העתיד צילום: שיבא

חדר העתיד של עולם הרפואה, הצפוי בשנת 2030, הוצג בבית החולים שיבא – ועורר התעניינות בינלאומית רחבה

המרכז הרפואי שיבא השיק את Health Space 2030 – חדר המטופל של העתיד. רובוטים לצד רופאים; מכשיר לאבחון קליני באמצעות קול; וסנסור בינה מלאכותית עם יכולת לנבא הידרדרות בנשימה. כל אלה הם חלק מהטכנולוגיות החדשניות בחדר העתיד של הרפואה. החדר הניסיוני הוא פרי שיתוף פעולה בין המרכז לחדשנות דיגיטלית ARC בבית החולים שיבא לבין המרכז הארצי לסימולציה רפואית, גם הוא בשיבא. חדר העתיד של המטופל הוצג ביום שלישי, 26 במאי 2020, בבית החולים שיבא ועורר התעניינות בינלאומית רחבה.

ד"ר אייל צימליכמן צילום: שיבא

ד"ר איל צימליכמן, סמנכ"ל רפואה וחדשנות במרכז הרפואי שיבא, שבעברו כיהן כיועץ למשרד המתאם הלאומי לטכנולוגיות מידע ברפואה במשרד הבריאות האמריקאי: "החדר החכם הוא חלק ממהפכת הביג דאטה והרפואה הדיגיטלית. הוא יהווה HUB לטכנולוגיות הטיפול של העתיד. בחדר נעשה שימוש בטכנולוגיות חדשניות ופורצות דרך של ניטור, אינטליגנציה מלאכותית, תקשורת, מציאות רבודה ורובוטיקה, בסביבה הדומה לזו המתרחשת במציאות. בין השאר, הוא כולל מערכת המאפשרת לבצע בדיקות רפואיות מרחוק, ללא מגע ישיר, מערכת לניבוי החמרה של מצב המטופל על פי אלגוריתם ומערכת לזיהוי פנים".

פרופ' אמתי זיו צילום: שיבא

חדר העתיד הוקם בידי פרופ' אמתי זיו 'ופועל בשיבא משנת 2001. מתאמנים בו אנשי צוות רפואי בסימולציות קליניות ותקשורתיות, הנערכות בסביבה רפואית מדומה, כאשר לצורך בחינת הטכנולוגיות נעשה שימוש בתרחישי אמת. מסר הוא מרכז לאומי, וככזה הוא משרת את כלל אוכלוסיית העוסקים במקצועות הבריאות בישראל.

פרופ' אמתי זיו, מייסד ומנהל מסר ומנהל בית החולים השיקומי במרכז הרפואי שיבא: "שיתוף הפעולה הראשון מסוגו בין ARC לבין מסר ויחידת הטרנספורמציה הדיגיטלית של שיבא, מאפשר להתנסות ולבחון כל טכנולוגיה במצבי סימולציה, המדמים את המקרים הרפואיים המורכבים ביותר בתרחישים המתקיימים במציאות. באמצעות שחקנים וסימולטורים ממוחשבים, ניתן לבחון כל טכנולוגיה, גם אם אינה מבצעית עדיין, וזאת ללא סיכון חולים. החדר החכם ישדרג את יכולותיה של הרפואה".

שימי ארנסט, CIO (מנהל מערכות המידע) של המרכז הרפואי שיבא: "חדר העתיד מהווה ביטוי לתהליכי הטרנספורמציה הדיגיטלית, שמובילה יחידת הדיגיטל שבאגף מערכות המידע בשיבא, והוא סנונית ראשונה בשורה של פיתוחים וחידושים עתידיים".

אבנר הלפרין, יזם Digital Health, מוביל את הפרויקט מטעם שיבא: "החדר החכם נוצר כדי להעצים צוותים ויזמים קליניים לחלום, לפתח ולהדגים טכנולוגיות מהדור הבא, יחד".

ד"ר צימליכמן מסכם: "החדר החכם הוא פרויקט דגל של ARC, אשר ביחד עם מסר, המרכז הארצי לסימולציה רפואית, ויחידת הטרנספורמציה הדיגיטלית, יוביל את שיבא לשיאים חדשים ולשינוי פני הרפואה בעתיד".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן