שירות לגידולי סרטן וושט וקיבה

ד
ד"ר עידן כרמלי צילום: אסותא אשדוד

בבית החולים אסותא אשדוד נפתח שירות לחולים, שאובחנו עם ממאירוּת באזורי וושט וקיבה, בהובלת ד"ר עידן כרמלי, פרופ' אלון בן נון וד"ר עופר פורים

בבית החולים אסותא אשדוד נפתח שירות לחולים, שאובחנו עם ממאירוּת באזורי וושט וקיבה. השירות מרכז את הטיפול בחולים, וממנו הם יוצאים להליכים שונים, ואליו הם שבית למעקב ולהמשך טיפול. כלומר, השירות מפנה את מטופליו לניתוחים שייערכו בבית החולים, לכימותרפיה ולהקרנות במידת הצורך. הכימותרפיה ניתנת הן בעירוי לווריד והן לעיתים בכדורים, באשפוז יום במכון האונקולוגי או בבית המטופל.

בדיווח האחרון של הרשם הלאומי לסרטן בישראל דווח על כ-130 מקרים חדשים של סרטן הוושט ויותר מ-700 מקרים של סרטן הקיבה בשנה. הטיפול בסוגי סרטן אלו הינו כירורגי ודורש מיומנות שנרכשת על ידי השתלמות ארוכה במרכזים ייחודיים בעולם. לאחרונה חזר ד"ר עידן כרמלי, מומחה בכירורגיה כללית, סגן מנהל המחלקה הכירורגית באסותא אשדוד ואחראי תחום ניתוחי מערכת העיכול העליונה באסותא אשדוד, מהשתלמות ארוכה בתחום זה. ד"ר כרמלי הוא בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון והתמחה בכירורגיה במרכז הרפואי רבין.

בנוסף, הצטרף לאסותא אשדוד, ככירורג מוביל, פרופ' אלון בן נון, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגית בית חזה. פרופ' בן נון, בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, ניהל במשך שנים רבות את המחלקה לניתוחי חזה בבית החולים שיבא. הצוות האונקולוגי מובל בידי ד"ר עופר פורים, מומחה לאונקולוגיה ורדיותרפיה, שמאחוריו שנות ניסיון רבות בטיפול בחולים והוא עומד בראש השירות לגידולי מערכת העיכול בבית החולים. ד"ר פורים התמחה באונקולוגיה וברדיותרפיה בבית החולים בילינסון ולאחר מכן שימש כרופא מומחה בכיר ביחידה לגידולי מערכת העיכול במרכז דוידוף בבית החולים בילינסון. הוא מתמחה בטיפול בסרטן וושט, קיבה, לבלב, מעי גס גידולים בדרכי המרה ובטיפול במחלות נוספות בדרכי העיכול.

חידושים משמעותיים בפרוטוקול הטיפולי בגידולים ממאירים בוושט ובקיבה הביאו התאמה אישית טובה יותר לכל מטופל וכן לשיפור בשרידות המטופלים. הטיפול במטופלים הנו מולטי-דיסיפלינרי ומערב מומחים מתחומים שונים ברפואה לרבות דימות, גסטרואנטרולוגיה, אונקולוגיה, קרינה וכמובן כירורגיה. מצבו הרפואי של כל חולה עם סרטן קיבה או וושט, בבית החולים אסותא אשדוד, עולה לדיון בישיבה רב תחומית בהשתתפות כל המומחים בצוות, ותוכנית הטיפול נתפרת על פי גישה אישית, המבטיחה סיכויי הצלחה מירבים.

ד"ר עופר פורים מסכם: "יש מטופלים שמופנים אלינו לאחר האבחון. במקרים אחרים, כאשר מדובר במטופלים בבית החולים, לא פעם אני יודע על קיומם עוד משלב הבדיקה. אם התשובה מצביעה על ממאירות, אני נפגש עם הכירורגים ודן עמם בהמשך הטיפול. המכון גם מייעץ בנושאים אלה גם למטופלים המאושפזים במחלקות בית החולים השונות כגון פנימית, כירורגית ועוד".