מילה של רובוט רפואי

הרובוט-שנלחם-בקורונה
הרובוט-שנלחם-בקורונה

חברת רובוטיכאן פיתחה עבור מחלקת הקורונה של סורוקה רובוט על גלגלים, שמכניס לחולים תרופות וציוד רפואי, ומשמש לשיחות וידיאו בין החולים לבין הרופאים באמצעות מסך טאבלט, מצלמה ומיקרופון שמותקנים עליו

הרובוט צילום: סורוקה

נגיף הקורונה מביא עמו אתגרים מורכבים לצוותי הרפואה בארץ .כך למשל לפני כניסתם למחלקת הקורונה, הם נדרשים להתמגן מכף רגל ועד ראש, ומתפקדים תחת עומס כבד של מטופלים. ה-‏ NurseeBotשל חברת רובוטיכאן הוא רובוט שפותח במיוחד למחלקת הקורונה בסורוקה. הרובוט מאפשר תקשורת ישירה בין רופא לבין חולה קורונה, ללא הצורך בקרבה פיזית ביניהם, ובכך, מונע חשיפה שעלולה להביא להדבקה.

חברת רובוטיכאן, בשיתוף פעולה עם הצוות הרפואי בסורוקה, הכניסו לראשונה את הרובוט במסגרת פיילוט היערכות ביחידה לטיפול באירועים מיוחדים לחולי קורונה בבית החולים. כעת הם עובדים על הטמעת הטכנולוגיה. הצוות לומד את אופן הפעולה הפשוט והאינטואיטיבי של הרובוט, שמתועל על ידי שלט רחוק, ואת טווחי התנועה והיכולות שלו. ה NurseeBot -פותח בפיתוח בזק על בסיס פלטפורמה קיימת של החברה. מדובר ברובוט בעל ארבע גלגלים, שמסוגל לנווט בשטח בנוי ובשטח פתוח, ונושא טאבלט עם מצלמה עבור וידיאו צ'ט שמתאים לגובהו של אדם. אותו טאבלט מעביר וידיאו וסאונד מאת החולה. הטאבלט מחובר למחשב, הכולל מצלמה ומיקרופון, שנמצא אצל הרופא.

יעילותו של NurseeBot הוא בחיסכון זמן וכוח אדם ובמיגון הצוות הרפואי. הצוות נדרש להשקיע זמן רב בהתמגנות ומתכנן באופן מדוקדק כל כניסה ושהייה במחלקה עם המטופלים. הרובוט שמצויד בתא ייעודי לנשיאת תרופות וציוד רפואי, מפחית את מספר הפעולות של הצוות, וכך נותן להם את האפשרות להיות במקומות נחוצים יותר בכל רגע נתון. בימים האחרונים הפיילוט הסתיים בהצלחה והפלטפורמה הוכחה כפתרון יעיל למחלקות הקורונה הייעודיות בסורוקה.

ביחידה לטיפול באירועים מיוחדים לחולי קורונה בסורוקה מעידים, כי בעזרת מצלמות הרובוט והטאבלט, מצליח הצוות הרפואי לקבל תמונת מצב על החולים המאושפזים ולשלוט בתנועה של הרובוט בין חולה לחולה. המטופלים שומעים ורואים את הצוות הרפואי על מסך הטאבלט, והרופאים רואים את החולים על מסך המחשב שמחובר לטאבלט. "הרובוט הזה יהיה מכפיל כוח מאוד מאוד מרכזי מבחינתנו", אומרים בסורוקה.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן