שיקום מקורונה בחרמון

ד
ד"ר עפיף סעידה צילום: כללית

במרכז השיקום של קופת חולים כללית במבואות החרמון נפתחה תוכנית שיקום למחלימים מקורונה שסוחבים תופעות לוואי

מאז פרוץ מגפת הקורונה, יש חולי קורונה עם סימפטומים בדרגות חומרה שונות. לחלק מהחולים תיתכן שארית, אחרי שהחלימו מהמחלה, עקב מגוון פגיעות אפשריות שעלולה להותיר מחלת הקורונה: פגיעה ריאתית, פגיעה בלב ובכלי הדם, הפרעה נוירולוגית, ירידה תפקודית ואף הפרעות דחק כתוצאה מהמחלה (יותר אצל מי שהיה מורדם ומונשם).

קופת חולים כללית מחוז צפון פתחה שירות חדש במרכז השיקום למחלימי הקורונה שייתן מענה רפואי לתושבי האזור במקום אשפוז. מסביר ד”ר עפיף סעאידה, המנהל הרפואי של מרכז השיקום במבואות החרמון: “כיום, אנו יודעים שמחלימים מקורונה זקוקים לטיפולי שיקום, עקב השפעות וסיבוכי הנגיף הנמשכים לעיתים גם לאחר החלמתם. מטופלים רבים משוחררים לביתם כשהם סובלים מבעיות של קוצר נשימה, חולשה סיבולת לב ריאה ירודה מאוד, פגיעה בזיכרון והפרעות קשה וריכוז. השיקום אצלנו נעשה על ידי צוות רב מקצועי ומיועד לשפר את התפקוד היומי של המטופל ולהחזירו לשגרה כמה שיותר מהר”.

הסניף במבואות חרמון צילום: כללית
הסניף במבואות חרמון צילום: כללית

צוות המרכז מורכב מצוות רב מקצועי שכולל רופא שיקום, קלינאית תקשורת, מרפאים בעיסוק, פיזיותרפיסטים, פסיכולוגית רפואית, עובדת סוציאלית רפואית ואחות. ד”ר עפיף סעאידה מסכם: “המחלימים עברו חודשים של התמודדות לא פשוטה עם מחלה לא מוכרת. הצוותים שלנו יוצרים עם המטופלים קשר טלפוני, שואלים לשלומם ובהתאם לכך אנחנו מכינים להם תכנית שיקום מותאמת אישית. יחד עם המטופל אנו בונים את התוכנית שתחזיר אותם למסלול החיים הרגיל לפני שהם חלו”.