רפלקסולוגיה בחדר לידה

בלהה אלעד, מיילדת ורפלקסולוגית צילום: פוריה
בלהה אלעד, מיילדת ורפלקסולוגית צילום: פוריה

חדש באגף לאם ולילוד בבית החולים פוריה: טיפול רפלקסולוגי לנשים בהריון, לצורך הפחתת כאב, הרפיה, הרגעת מתח, הסדרת הצירים וזירוז הלידה

שירות חדש לנשים בהריון: באגף לאם וליילוד של המרכז הרפואי פדה-פוריה בטבריה, מציעים טיפול רפלקסולוגי, לנשים המאושפזות ביחידה להריון בסיכון גבוה, וליולדות בחדר לידה, כשהן בשלב הלטנטי (לידה לא פעילה). הטיפול הרפלקסולוגי מסייע בהפחתת הכאב, הרפיה, הרגעה, ירידת מתח, הסדרת צירים וזירוז לידה.

המטפלת היא בלהה אלעד, מיילדת וותיקה ורפלקסולוגית: "החלטנו להוסיף טיפול רפלקסולוגי כשירות נוסף ליולדות שלנו כדי להקל עליהן ולשפר את חוויית הלידה. אני מטפלת בכפות הרגליים עם שמנים אתריים להרגעה , משך הטיפול כשלושים עד ארבעים דקות. בזמן הטיפול, אנחנו מעממים את האורות ויוצרים אווירה רגועה ונעימה, כדי לאפשר ליולדת להתנתק ולהירגע".

ד"ר יורי פרליץ, מנהל היחידה להריון בסיכון גבוה: " אנחנו שמחים להציע את השירות החשוב הזה לנשים שבוחרות ללדת אצלנו. חשוב לנו להתאים את טכניקות הטיפול לכל מקרה ספציפי. בחדר הלידה היא פועלת על ידי יצירת גירוי ועל ידי המרצה של המערכת ההורמונלית להפריש חומרים שונים, שיביאו להגברת הצירים ולריכוך והבשלה של צוואר הרחם. הטיפול הרפלקסולוגי גורם לתחושת רגיעה ומפחית כאב. במחלקת יולדות הטיפול שונה במעט, ומאופיין בלחיצה על אזורים שונים בכף הרגל אשר גורמים לירידת המתח של היולדת. מהניסיון שלנו ניכר, שהטיפול עוזר ותורם להרגשה טובה יותר של היולדת".

רז שגיא, יולדת ממושב רמות, הייתה מאושפזת בשמירת הריון במשך חודשיים: " בלהה נגשה אליי והציעה לי טיפול רפלקסולוגיה כמובן שהסכמתי. מעבר לטיפול המקצועי והמרגיע יש לנו שיחות עמוקות. בלהה מרגיעה אותי ומכניסה אותי לפרופורציות". גלי דרור, יולדת משער הגולן: "בלהה נכנסה לחדרי בתחילת הלידה, הציגה עצמה ושאלה אם ארצה טיפול רפלקסולוגי. שמחתי מאוד. הטיפול הרגיע אותי. המגע המרגיע פשוט גרם לצירים להיות חלק מתהליך שלם, ולגוף לקבל אותם בנחת. כשסיימה את הטיפול פרצתי בבכי, זה לא היה בכי של כאב אלא בכי של שחרור וחיבור. החוויה עוצמתית ומעצימה. לאורך כל הלידה בלהה נשארה איתי, עיסתה, לחצה, ליטפה ודאגה לשלומי".

בלהה אלעד, שעבדה כמיילדת באגף לאם ולילוד במשך כארבעים שנה, מסכמת: "לפני כעשר שנים למדתי רפלקסולוגיה כדי לסייע ליולדות. במהלך הטיפול אני מגדירה זמן, שבו אנחנו יכולות לדבר ולהתייעץ על הכול, ובשאר הטיפול להתנתק מכל מה שמטריד אותה. בכפות הרגליים נמצאת מפת האנטומיה של כל הגוף, אני מתמקדת באזור הגינקולוגי. כך אני מתאימה את טכניקות הטיפול למצב האישי של היולדת. יולדת שצריכה זירוז, תקבל טכניקה שונה מיולדת בשבוע מוקדם, שנמצאת בשמירת הריון והיא לחוצה ומוטרדת וצריכה הרפיה ורגיעה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן