המלצות למטפל כשחלה ירידה בתפקוד קשיש

מטפל-בקשיש-ששש
מטפל-בקשיש-ששש
צילום: שטרסטוק

לעיתים בן משפחה או גורם מטפל חש כי חל שינוי קיצוני ומהיר בתפקוד הקשיש: שינוי קיצוני ולא מוסבר של מצב רוח, אירוע בלבול חריג, שינוי פתאומי בניידות או בתפקוד בבית וכיו"ב. מדריך

קשישים רבים מתגוררים בביתם ונהנים מפעילויות פנאי שונות, מחיי חברה וקשרים עם המשפחה והקהילה. לעיתים בן משפחה או גורם המטפל בקשיש חש כי חל שינוי קיצוני בתפקוד הקשיש כגון שינוי קיצוני ולא מוסבר של מצב רוח והלך נפש, אירוע בלבול חריג ולא מוסבר, שינוי פתאומי ולא מוסבר בניידות או בתפקוד בבית וכיו"ב. במצבים אלו מומלץ לנקוט בפעולות הבאות:

  • אם השינוי בתפקוד  (פיזי או נפשי) הוא פתאומי ומהיר, כלומר בתוך שעות או ימים ספורים, יש לפנות לרופא המשפחה בדחיפות כדי לשלול מחלה חריפה שהביטוי שלה יכול להיות ירידה תפקודית. לעתים מדובר בבעיה הדורשת אשפוז דחוף בבית חולים כללי (כגון דלקת ריאות, אירוע מוחי ומצבי סיכון אחרים שעלולים להתפתח  כגון התייבשות עקב שתיה מועטה או במזג אויר חם, או שינויים הקשורים לטיפול התרופתי.
  •  אם השינוי בתפקוד הדרגתי יותר (במהלך שבועות או אף חדשים), יש לפנות לרופא המטפל בבקשה לבצע הערכה. במקרים אלה מומלץ לבצע בדיקות מעבדה עדכניות כמו ספירת דם, רמות הורמון בלוטת התריס (תירואיד), רמת ערכי ברזל, ויטמין בי 12, חומצה פולית, תפקודי כליה ומלחים בדם.
  • במקרים המתאימים, יש להפנות לבדיקה של רופא מומחה בגריאטריה.
  • לבדוק את תזונת הקשיש בימים האחרונים ולשלול תפריט דל מידי שאין בו הרכב קלורי ותזונתי מתאים וללא קבלה מספקת של נוזלים.
  • בירור התרופות שנלקחו על ידי הקשיש לאחרונה ובירור מצבים כגון אי לקיחת תרופה קבועה, לקיחת תרופה חדשה (כולל תוספי תזונה, או תרופה ללא מרשם רופא שלא דווחה), לקיחת תרופה במינון מוגבר או לא מתאים, לקיחה חריגה של תרופות שינה או  הרגעה. יש ליידע את רופא המשפחה על כל שינוי בלקיחת תרופות ועל לקיחת תוספי תזונה. לעתים שילוב תוסף תזונה ביחד עם תרופה מסוימת עלול לגרום לנזק בריאותי.
  • בירור אירועים שהתרחשו לאחרונה ועשויים היו לגרום למשבר, כגון מוות של אדם קרוב.

מומלץ שלא להשאיר את הקשיש ללא השגחה, עד לחזרתו לתפקוד הקודם, או עד לאבחון הסיבה להידרדרות וטיפול בה.

מקור מידע – "אתר משרד הבריאות"


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן