מסמך הבנות ללידה

הילה-הוכהויזר-מיילדת-ביח-כרמל
הילה-הוכהויזר-מיילדת-ביח-כרמל

נשים בהריון, שחרדות מפני הלידה, נפגשות עם הצוות בבית החולים כרמל ומגבשות מסמך הבנות איך לטפל בהן בבוא יום הלידה

הילה הוכהוייזר צילום: כרמל

שירות חדש ליולדות במרכז הרפואי כרמל בחיפה: ליווי רגשי לנשים לקראת לידה. מדובר בשירות אישי, והוא מיועד לנשים עם רקע רגשי בשל חוויות עבר, החוות חרדה לקראת הלידה מסיבות שונות.

אהובה טל מנהלת הסיעוד של בית החולים: "אנחנו פוגשות לצערנו לא מעט נשים המגיעות לחדר לידה, לאחר שחוו טראומה בעברן, והמפגש שלהן עם הבדיקות הגניקולוגיות וכל חווית הלידה הופך להיות מורכב וקשה. לצורך כך פתחנו עבור נשים אלו שירות ליווי רגשי אישי שרק מספר קטן של מרכזים רפואיים בארץ מפעילים כמותו".

מי שמרכזת ומובילה את תחום הליווי הרגשי בכרמל, היא הילה הוכהוייזר, מיילדת בכירה עם ניסיון של יותר מ 20 שנה בתחום: "הליווי הרגשי מיועד לאישה, שלקראת לידה שעולים בה פחדים או חששות, עקב אובדן של תינוק בלידה קודמת, או אישה שעברה טראומה מינית או טראומה אחרת, או אישה שחווה קושי בבדיקה נרתיקית. לנשים אלו אנו מייצרות מפגש מיוחד הנקרא וומן פרינדלי".

מדובר במפגש אישי עם מיילדת, לקראת הלידה, עבור נשים או זוגות שחווית הלידה עבורם מציף רגשית. המפגש אורך כשעה וחצי באווירה אינטימית ומונחה על ידי מיילדת מצוות חדר לידה של בית החולים כרמל, אשר כמו הילה הוכהוייזר, עברה הכשרה מיוחדת למתן ליווי רגשי בגישת בי או טי. הילה מסבירה: "מטרת המפגש היא להכיר אותך, את הרגישויות האישיות שלך, ואת הדברים שאת חווה מולם קושי לקראת הלידה, במפגש עם הצוות הרפואי. יחד נאתר דרכים להתמודדות מול כל קושי שתביעי, נציע דרכים לסייע לך בזמן שהותך בחדר לידה, ונמלא יחד מסמך וומן פרינדלי ייעודי. המסמך מכיל את ההבנות, שיעלו מתוך המפגש שלך עם המיילדת, ויתועדו יחד אתך ובהסכמתך. הוא יישאר אצלך ויהיה עבורך לכלי. כשתגיעי למיון ללדת, תוכלי להציג את המסמך לצוות המלווה בלידה. הצוות יקרא את המסמך ויפעל על פי ההנחיות וההמלצות לליווי שלך, תוך מתן מענה מקצועי באופן המיטבי לצרכים שלך . במסגרת כתיבת המסמך את אינך חייבת לחשוף פרטים אישיים אודותיך, שאינך מעוניינת לשתף בהם. המפגש יתקיים באזור חדרי הלידה של כרמל בסביבה אישית חמה ועוטפת".