לידה בשפת הסימנים

ריבוע
ריבוע

איה סלע, יולדת כבדת שמיעה שקוראת שפתיים, לא יכלה להבין את המיילדות חובשות המסיכה. בסיוע מתורגמנית לשפת סימנים – הניתוח הקיסרי הצליח

היולדת המיילדת צילום: הלל יפה

לידות בימי קורונה מספקות אתגרים חדשים לצוותים הרפואה ברחבי הארץ. אתגר מסוג זה חווה הצוות במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה. מדובר בלידה של יולדת כבדת שמיעה, שבימים כתיקונם יכלה להגיע עם מלווה שיתווך בשפת הסימנים בינה לבין הצוות הרפואי, או פשוט לקרוא שפתיים. בימי הקורונה, כשכולם מחויבים לחבוש מסכות, נדרש אישור חריג למלווה נוסף שיתווך בין היולדת לצוות בזמן הלידה.

היולדת, איה סלע מסס מהיישוב חריש, שגם היא וגם בעלה כבדי שמיעה, התכוננו לתרחיש וביקשו אישור חריג להגיע עם מלווה נוסף ללידה. מדובר באישור הכרחי, שכן בימים אלו חל איסור גורף על הכנסה של יותר ממלווה אחד. כאשר מגפת הקורונה פרצה ויצאו הנחיות משרד הבריאות, המורות על מלווה אחד לכל יולדת, איה סלע מסס ובעלה יניב הבינו שהם בבעיה. השניים הינם כבדי שמיעה אשר מתקשרים באמצעות קריאת שפתיים. אולם, בשל מגפת הקורונה, הצוות הרפואי מחויב לעטות מסכה באופן קבוע, כך שבני הזוג אינם יכולים לתקשר ולהבין את הצוות ללא תיווך של אדם נוסף.

השניים פנו לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בבקשה שיסייעו להם לקבל אישור חריג על מלווה נוסף בחדר לידה. הם ביקשו שתצטרף ללידה המתורגמנית שלהם, על מנת שתוכל לתווך בינם לבין הצוות הרפואי. ואכן הנהלת בית החולים הלל יפה קיבלה את פנייתם ואישרה לזוג מלווה נוסף. "חששנו להגיע לבדנו לחדר לידה ולהיות חסרי אונים מול הצוות הרפואי. אנו מודים לבית החולים שנתן את הסכמתו ואפשר למתורגמנית שלנו להצטרף ללידה", אומרת איה. בדיעבד, התברר שהמהלך הזה היה חיוני ביותר.

כמה ימים לאחר מתן האישור הגיע רגע הלידה. איה התייצבה בחדר מיון יולדות עם צירים, מלווה בבעלה ובמתורגמנית. על אף רצונה ללדת בלידה רגילה, נרשמה האטה בדופק העובר, והיא הובהלה בדחיפות לחדר ניתוח לביצוע ניתוח קסרי. המתורגמנית, שלאורך כל הדרך הייתה לצדה, תרגמה בשפת הסימנים לאיה את הנחיות הצוות הרפואי והסבירה לה על ההתרחשויות ועל הליך הניתוח. הניתוח עבר בהצלחה והתינוק נולד בריא ושלם במשקל של 3.870 ק"ג.

אחרי, ללא מסיכות צילום: הלל יפה

סופי גולייב, המיילדת שליוותה את איה בחדר לידה, מספרת: "זו הייתה ללא ספק לידה מסוג אחר. המתורגמנית הייתה למעשה צינור להעברת מידע בינינו לבין איה. לולא הייתה, קשה מאוד היה לאיה להבין אותנו ולהתקדם עם הלידה. בפרט במצבים מורכבים אלה, חשוב שהיולדת תקבל את מלוא התמיכה, תרגיש בטוחה ונינוחה ותהיה מעודכנת בכל שלב בלידה".