חיידק טורף בלסת

פרופ' עימאד אבו אל נעאג' צילום: פוריה
פרופ' עימאד אבו אל נעאג' צילום: פוריה

בבית החולים העמק אבחנו זיהום קשה בפיה של צעירה בת 19 מבית שאן. בבית החולים פוריה ביצעו ארבעה ניתוחים דחופים כדי להציל את הלסת וקנה הנשימה

זיהום על ידי חיידק הטורף ממקור דנטאלי, ומערכת חיסונית חלשה, הביאו את שובל שן בת ה-19 לסכנת חיים: אחרי למעלה מארבעים ימי אשפוז וארבעה ניתוחים במחלקה לכירורגיית פה פנים ולסתות במרכז הרפואי פדה-פוריה, שובל החלימה. בשל החשש מהתפשטות הזיהום לאזור בית החזה, כל תהליך הטיפול, שאותו הוביל פרופ' עימאד אבו אל נעאג' מנהל מחלקת פה, פנים ולסתות, לווה גם על ידי ד"ר רוני בן אבי וצוות היחידה לניתוחי חזה בפוריה.

שובל שן (19) מבית שאן הגיעה למחלקת כירורגיית פה, פנים ולסתות בתאריך 02.08.2020. היא סיפרה כי במשך כמה ימים חשה ברע: "כאבו לי האוזניים, הגרון, והרגשתי לחץ בחזה". בירור וטיפול ראשוני בבית החולים העמק בעפולה, גילה שמוקד הזיהום נמצא מתחת ללסת התחתונה, והומלץ לה להמשיך את הטיפול בבית החולים פוריה בטבריה.

פרופ' עימאד אבו אל נעאג', מנהל המחלקה לכירורגית פה, פנים ולסתות בפוריה, מסביר:
"שובל הוכנסה מיד לניתוח דחוף, במטרה לבצע ניקוז ראשוני ולעקור את השן שהייתה המקור לזיהום. בגלל הרקע הסוכרתי שלה, והחשש שהזיהום עלול להתפשט, הוחלט על התערבות מידית ואגרסיבית. התרביות מהניתוח הראשון גילו לנו שאנחנו מתמודדים עם מקרה קשה של זיהום בחיידק הטורף, שקיבל את שמו בגלל שהרקמות נטרפות על ידו ובמהירות. שובל נותרה מורדמת ומונשמת ואושפזה במחלקת טיפול נמרץ נשימתי, כי במצב כזה לא ניתן לצפות את ההתנהלות של החיידק, ואת מהלך הזיהום. עיקר הסכנה היא לנתיב האוויר ויש חשש ממצב של חנק".

פרופ' אבו אל נעאג' מציין עוד, כי כבר בימי האשפוז הראשונים היה ברור שמדובר בזיהום חמור: "בימים הראשונים הזיהום החמיר והגיע לחללים נוספים באזור הצוואר. בכדי להתגבר על המצב, נדרשו ארבעה ניתוחים תחת הרדמה מלאה, ועוד עשרות טיפולים יומיים שבוצעו בהרדמה מקומית במהלך ימי האשפוז הרבים. אחד הניתוחים כלל גם פיום של קנה הנשימה, מה שאפשר את המשך הטיפול בצורה בטוחה יותר, אך מנע משובל לדבר במשך חודש". כיום, לאחר חודש וחצי של אשפוז, שובל מרגישה הרבה יותר טוב ומצפה לחזור הביתה.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן