משתילים תקווה שנייה להיות אימא

הצוות הרפואי מבצע את השתלת רקמת השחלה בפעם השנייה צילום: רמב
הצוות הרפואי מבצע את השתלת רקמת השחלה בפעם השנייה צילום: רמב"ם

בבית החולים רמב”ם בוצעה השתלה של רקמת שחלה בפעם השנייה באישה, שהקפיאה אותה לפני 16 שנה, כדי שתוכל להיכנס להיריון וללדת

נשים שלא ידעו האם יוכלו להרות אי פעם, הפכו בשנים האחרונות לאימהות, הודות לשימוש מוצלח בהשתלת רקמת שחלה. מעטות מהן נאלצו לבצע את ההליך בפעם השנייה, כפי שאירע לאחרונה בבית החולים רמב”ם בחיפה. את הניתוח הלא רגיל שהתקיים ברמב”ם, הובילו ד”ר עופר פאינרו, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית ברמב”ם, וד”ר יורי פז, מנהל היחידה לגינקולוגיה אנדוסקופית ברמב”ם.

ההליך, שנמשך כשעה וחצי, הסתיים בהצלחה ובתום יממה של השגחה והתאוששות במחלקת נשים ברמב”ם, שוחררה המטופלת לביתה. לדבריו של ד”ר פאינרו, לצד אפשרויות נוספות הקיימות כיום כדוגמת הקפאת ביציות ועוברים לצורכי הפרייה עתידית, שימור רקמת שחלה הוא הליך בעל אחוזי הצלחה גבוהים ומתאים למקרים מסוימים.

הצוות הרפואי מבצע את השתלת רקמת השחלה בפעם השנייה צילום: רמב”ם

הכול החל כאשר ל-ד’, תושבת המרכז בשנות ה-40 לחייה, היה חלום אחד ענק: להפוך לאם. בניתוח שנערך לאחרונה בקריה הרפואית רמב”ם, הושתלה בגופה רקמת השחלה שלה, אשר הוקפאה בעבר בתהליך מיוחד של שימור פוריות, זו הפעם השנייה. בישראל בוצעו רק קומץ מקרי השתלת רקמת שחלה חוזרת במטופלות המבקשות להרות, כאשר גם הליך ההשתלה הראשון של ד’ נעשה ברמב”ם, לפני חמש שנים. “זו השליחות שלי”, היא אומרת, “למרות כל הקשיים וכל המכשולים, אני אהיה בסוף אימא”.

לפני 16 שנים, בשנות ה-20 לחייה, נאבקה ד’ בסרטן אלים שגבה ממנה מחיר בריאותי יקר. במסגרת הטיפולים השונים שנעשו בראש ובראשונה על מנת להציל את חייה, הוצע לה לבצע שימור פוריות באמצעות הקפאת רקמת שחלה על מנת שתוכל יום אחד לנצל את יתרונות הקדמה הרפואית ולנסות להרות באופן טבעי. “אז לא בצעו בארץ תהליכים של הקפאת ביציות”, היא משחזרת, “אבל ידעתי שאנצח את המחלה וידעתי שארצה להיות אימא ולקחתי את מה שיש”.

הצוות הרפואי מבצע את השתלת רקמת השחלה בפעם השנייה צילום: רמב”ם

בשנים שבאו לאחר מכן הכירה ד’ את בן זוגה, וכשנישאו וביקשו להרחיב את המשפחה, הגיעה לייעוץ ברמב”ם, אז עברה את תהליך השתלת הרקמה הראשון שהניב הריון, אך זה הסתיים בהפלה. “זו הייתה תקופה לא פשוטה”, מספרת ד’, “אבל אז הבנתי שאולי זה לא הזמן הנכון ולא המקום הנכון. הדרך לסיום הזוגיות משם הייתה קצרה”. עם השנים ותהליך ההתבגרות שעברה, לאחרונה החליטה ד’ כי גם ללא זוגיות היא דובקת בחלום להפוך לאימא. בצעד לא מובן אליו, היא יצרה קשר עם היחידה להפריה חוץ גופית ברמב”ם, וביקשה לנצל את שארית רקמת השחלה אשר נותרה בהקפאה, ולעשות את הצעד הראשון בדרך להורות.

מדובר בהליך שנעשה בארץ ובעולם בשנים האחרונות, בהצלחה”, מסביר ד”ר עופר פאינרו, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית ברמב”ם, אשר מלווה את ד’ בתהליך הנוכחי. “לפני שנים, בעודה מטופלת אונקולוגית טרם הטיפולים הכימותרפיים, נעשה תהליך של קציר הרקמה, כאשר אז נלקח חלק מהשחלה, אשר כלל ביציות רדומות שטרם הבשילו, ונשמר בהקפאה. עם החלמתה, זוהה כשל שחלתי מוחלט בעקבות הטיפולים, אשר לא אפשר לה להרות באופן טבעי. תהליך ההשתלה, מאפשר לנו להחדיר את הרקמה שנשמרה אל האגן בסמוך לחצוצרה. בתוך מספר חודשים צפויה התחדשות הפעילות ההורמונלית בשתל השחלתי, אשר תוביל לביוץ ולאפשרות להרות”.

ד”ר עופר פאינרו: “ההתקדמות המטאורית בטיפולים האונקולוגיים בשנים האחרונות המביאה לריפוי מלא של נשים והחלמתן מסרטן, מחייבת אותנו לדאוג גם לאיכות חייהן ולפוריותן העתידית. המקום שלנו הוא לשלב בין הפתרונות העומדים לרשותנו ולהתאימם בצורה מיטבית למטופלת”, הוא מוסיף. “באגף נשים ויולדות ברמב”ם יש לנו מרפאה ייעודית לשימור פוריות, בה אנו עושים ככל יכולתנו ללוות נשים אלה, לאורך שנים, בדרך להריון מוצלח ולידת תינוק בריא. ד’ היא אחת מהן”.

עם הפנים קדימה, ד’ כבר לא יכולה לחכות לשלב הבא: “אני חושבת על זה כל הזמן, מתכננת מה יהיה ואיך יהיה. אין שאלה בכלל של אם יהיה או לא. ברור שכן וברור שאהיה אימא. ניצחתי כל כך הרבה דברים, עברתי כל כך הרבה מכשולים. זה הפרס שמגיע בסוף והוא שלי”.