פיזיותרפיה למחלימים מקורונה

טיפולי פיזיותרפיה למחלימי קורונה צילום: רמב
טיפולי פיזיותרפיה למחלימי קורונה צילום: רמב"ם

בבית החולים רמב”ם הושקה תכנית שיקום ייחודית למחלימים מקורונה, הסובלים מתופעות לוואי כגון עייפות, תשישות, קשיי נשימה, קשיים בריכוז ועוד

בשנה החולפת אנו למדים יותר ויותר על מחלת הקורונה והשלכותיה. אחד הנתונים הבולטים ביותר שנאספים לאט, לאט, הוא העובדה כי רבים מאלו אשר נדבקו בנגיף והחלימו מקורונה, סובלים מסיבוכים מגוונים לאחר החלמתם. בבית החולים רמב”ם בחיפה, יצרו תכנית שיקום ייעודית אשר “נתפרה” למידותיהם של המחלימים, במטרה לסייע להם לחזור לשגרה באופן המיטבי.

“רבים מהמחלימים ממשיכים לסבול מתופעות שונות גם לאחר ההחלמה”, מסבירה אסנת ארגמן, מנהלת שירות הפיזיותרפיה ברמב”ם אשר עומדת בראש תכנית השיקום. “המחלימים מדווחים על תופעות של עייפות, תשישות, קשיי נשימה, קשיים בריכוז ועוד. ניתן לשפר באופן משמעותי את ההתמודדות עם הבעיות הללו עם הטיפול הנכון”.

תכנית השיקום למחלימי קורונה ברמב”ם פתוחה לכלל ציבור המחלימים, בין אם טופלו ברמב”ם ובין אם טופלו בבתי חולים אחרים. תהליך השיקום, המותאם אישית לכל מטופל, מורכב משמונה מפגשים, המתקיימים פעמיים בשבוע, בקבוצות קטנות. בין שלבי התהליך – הערכה פרטנית, אבחון הקשיים של כל מטופל וקביעת תוכנית אישית, תרגול תפקודי מותאם לכל מטופל, עבודה על חיזוק מערכת השריר והשלד, תרגילים לשיפור סיבולת מערכת לב ריאה, וכן שיפור שיווי המשקל.

את קבוצת המטופלים מלווים פיזיותרפיסטים בעלי ידע וניסיון בעבודה עם חולי קורונה, המכירים היטב את אופי המחלה והשפעותיה, ומתאימים לכל מחלים את התוכנית השיקומית המתאימה לו אישית. צוות הפיזיותרפיסטים עומד בקשר אישי ורצוף עם הרופאים המטפלים במחלימי הקורונה, תוך התייעצות לגבי כל מטופל ומטופל.

“מדובר בשירות אשר יכול לשפר את איכות חייהם של המחלימים בצורה ניכרת”, מסכמת ארגמן. “כך יש אפשרות להתמודד עם הקשיים הללו, בהדרגתיות, עד לחזרה לשגרה מלאה”.