והמנצחת: פלורנס נייטינגייל? שושי רוזנטל!

333333
333333
שושי רוזנטל המקורית צילום: מיכל שניידר ואילנית ברקוביץ

צילום של האחות שושי רוזנטל מבית החולים העמק בעפולה, לבושה כמייסדת מקצוע "האחות הסיעודית המודרנית" פלורנס נייטינגייל, עלה לגמר העולמי של תחרות הצילום הבינלאומית "שנת האחות 2020"

פלורנס נייטינגייל המקורית
צילום הגמר מאת מיכל שניידר ואילנית ברקוביץ

תמונה, שצולמה לכבוד שנת האחות במרכז הרפואי העמק בעפולה, עלתה לגמר תחרות הצילומים העולמית של "שנת האחות", ותפורסם ברחבי העולם. התמונה שעלתה לגמר היא של אחות מחלקת נשים, לבושה בדמותה של פלורנס נייטינגייל, מייסדת מקצוע האחיות והאחים הסיעודיים כפי שאנו מכירים אותו היום.

שנת 2020 תוכננה מראש להיות "שנת האחות" ברחבי העולם הרפואי, עוד לפני שפרצה מגפת נגיף הקורונה. במסגרת זו הוחלט בבית חולים העמק לערוך תערוכת צילומים מיוחדת שתקשט את מסדרונות בית החולים. לטובת הפרויקט התגייסו מיכל שניידר, מנהלת הסיעוד של החטיבה הכירורגית בבית החולים, שהיא חובבת צילום וצלמת בזמנה הפנוי, ואילנית ברקוביץ, סגנית מנהלת הסיעוד.

הצוות בראשות שניידר את ברקוביץ יצר סט לבוש כמו של מייסדת מקצוע האחיות, פלורנס נייטינגייל, ועבר בכל פעם ממחלקה למחלקה, שם נבחר לוקיישן המייצג את אופי המחלקה, והאחיות והאחים שהסכימו להצטלם, תועדו בתמונות בהתאם. בסיום הפרויקט היו בידי הצוות עשרות תמונות שהוצגו בתערוכה מרשימה בבית החולים. אחת התמונות, שצולמה במחלקת הנשים, בחדר הפעולות, בה נראית האחות שושי רוזנטל מצוות המחלקה כשהיא לבושה כפלורנס נייטינגייל, ועומדת ליד מיטת טיפולים עליה שוכבות הנשים, נבחרה להישלח לתחרות הבינלאומית.

מיכל שניידר המקורית צילום: העמק

הצלמת מיכל שניידר מסבירה: "זו תמונה עוצמתית, יש בה משהו מיוחד. כל התמונות היו מדהימות, אבל בזו היה משהו אחר, איך ששושי הביטה, הזווית, הכול ביחד הפך אותה למיוחדת והחלטתי לשלוח אותה". אל התחרות הבינלאומית, הנקראת "נרסינג אין פוקוס", הגיעו אלפי תמונות מבתי חולים בכול רחבי העולם, ביניהן התמונה מהעמק – שהצליחה, כאמור, להעפיל לשלב הגמר.

פלורנס נייטינגל, כידוע, הייתה אחות אנגליה אשר חיה בין השנים 1820 עד 1910. היא זו שייסדה את מקצוע האחות הסיעודית המודרנית. עבודתה פורצת הדרך בתחום הסיעוד, בלטה במהלך מלחמת קרים, שפרצה בשנים 1853 עד 1856 בין צבא רוסיה לבין צבאות בריטניה, צרפת והאימפריה העות'מנית. נייטינגייל הקימה בשנת 1860 את בית הספר החילוני סיעודי הראשון בעולם בבית החולים סיינט תומאס בלונדון. יום הסיעוד הבינלאומיהשנתי מצויין מדי שנה ברחבי העולם ביום הולדתה. אחיות ברחבי העולם, שמקבלות רישיון לעבוד במקצוע בתום לימודיהן, נשבעות את "שבועת נייטינגייל".

אילנית ברקוביץ המקורית

שניידר מסכמת: "זה מרגש להגיע למעמד כזה. הצילום הוא חלק מהתחביבים שלי. הפעם הצלחתי לשלב את המקצוע שלי, שהוא סיעוד, ואת התחביב שלי, הצילום, יחד – ויצא משהו מיוחד. זה סיפוק אדיר עבורי".