שירות פליאטיבי

ד
ד"ר אלכסנדר יוסיפוביץ, אליזבט פרץ ומתן אופיר. צילום: אלי דדון

השירות הפליאטיבי בבית החולים כרמל, בהובלת ד"ר אלכסנדר יוסיפוביץ, מלווה את מטופלי המחלקה ההמטולוגית (ומחלקות נוספות) בהיבט הנפשי

הטיפול הפליאטיבי בבית החולים כרמל מקדיש מאמצים רבים לתמיכה במצבים נפשיים שאליהם נקלעים החולה ומשפחתו. ד"ר אלכס יוסיפוביץ, רופא מומחה ומנהל השירות הפליאטיבי בכרמל, ואליזבט פרץ, העובדת הסוציאלית של המכון ההמטולוגי והשירות הפליאטיבי בכרמל, ומתן אופיר, אח מומחה קליני בטיפול תומך – עברו הכשרות רבות בתחום ומייעצים בנושאים אלה למחלקות השונות בבית החולים בחיפה.

ד"ר יוסיפוביץ: "השירות הפליאטיבי בכרמל נותן ייעוצים כמעט לכל מחלקות האשפוז ולמיונים השונים, על ידי וות רב מקצועי הכולל, רופא, אח ועובדת סוציאלית ייעודיים. בנוסף, קיים אצלנו בכרמל שיתוף פעולה ייחודי עם הצוות לרפואה אינטגרטיבית (משלימה) בראשות פרופ' ערן אריה, מנהל התוכנית לרפואה משולבת בשירות האונקולוגי במרכז הרפואי לין".

ד"ר אלכסנדר יוסיפוביץ מנהל השירות הפליאטיבי. צילום: אלי דדון

אחת ההצלחות הבולטות של השירות היא שיתוף פעולה מלא וייחודי בין השירות הפליאטיבי לבין המכון ההמטולוגי בניהולו של ד"ר מאיר פרייס. חולים המטולוגים מופנים לשירות על ידי הצוות הרפואי והסיעודי של המכון ההמטולוגי, והם מקבלים מענה במספר דרכים: מענה מיידי בזמן הטיפול או מענה דרך מרפאה פליאטיבית לחולים המטולוגיים.

האח מתן אופיר: "מייד כשיצאתי לקורס הפליאטיבי נחשפתי לתחום הענק והמרתק הזה. הקסם של התפקיד הוא לנסות בדקות ספורות ליצור קשר טיפולי ולתווך למטופל את המצב הרפואי, למרות הקושי, וראות מה ניתן לעשות כדי להקל עליו. יצירת הקשר מאפשרת ביסוס אימון טיפולי ולסייע למטופלים על הצד הטוב ביותר".

במדינות רבות בעולם כמו בריטניה, אוסטרליה, ספרד, שוויץ, ארה"ב, קנדה, סינגפור ואחרות הכינו בשנים האחרונות תוכניות לאומיות לטיפול פליאטיבי. המטרות וכיווני הפעולה משותפים לרוב המדינות וההמלצות בהתאם לשלב פיתוח השירותים הפליאטיביים בכל מדינה. בישראל מאז 2009 בה פרסם מנכ"ל משרד הבריאות חוזר המנחה את קופות החולים להקים שירותים פליאטיבים ("טיפול רפואי ונפשי תומך לחולים במחלות חשוכות מרפא" והפעלת שירותי "הוספיס בית"). בתי החולים נדרשו להפעיל שירותי ייעוץ פליאטיבי ולהגדיר צוות ייעודי אשר יכלול לפחות רופא, אח ועובד סוציאלי לפחות.

בשנת 2009 הוכרה בישראל מומחיות קלינית בטיפול תומך לסיעוד. בשנת 2013 הוכרה תת התמחות בטיפול פליאטיבי לרופאים. עדיין, בישראל, במקומות רבים בהם יש שירות ייעוץ פליאטיבי, לעתים קרובות ניתן בידי איש צוות בודד ולא בידי צוות רב תחומי.

העובדת הסוציאלית אליזבט פרץ: "נכנסתי לשירות הפליאטיבי מבלי להכיר אותו לעומק אבל מיד התאהבתי בעבודה בגלל האפשרות והיכולת להכיל את המטופל ומשפחתו במצבים רגישים. יש מטופלים שאני מלווה מיום האבחנה ועד שהם נפטרים שזה יכול להיות כמה שנים. אני מכירה ומלווה את כל המטופלים של המרפאה ההמטולוגית אצלנו בכרמל ואני מלווה מטופלים גם בהוספיס בית. הוכח בכל העולם, כי הטיפול הפליאטיבי מאריך חיים ומאפשר פחות סטרס וסבל למשפחה ולמטופל, ונותן להם איכות חיים".

ד"ר יוסיפוביץ, המשמש כבר 11 שנה בהצלחה כמנהל השירות, מסכם: "רופא פליאטיבי מבחינתי זה אומר שליחות, זה אומר להיות יחד בסבל ובמצוקה של מטופל ולהבין גם מה קורה עם המשפחה. אנחנו מתעסקים במחלות ומצבים מאוד קשים עם פרוגנוזה קשה. בטיפול הפליאטיבי אנחנו עושים את הכול יחד, כדי שהתהליך יהיה עם כמה שפחות סבל ולנסות ולהביא קצת אור למטופל ולמשפחתו".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן