במותה, ציוותה הרבה מאוד חיים

נאמני ההשתלות ד
נאמני ההשתלות ד"ר אריק עדן והאחות עדנה רז צילום: אלי דדון, כרמל

ריאות, כליות, מסתמי לב, קרניות וכבד נתרמו על ידי זיוה פלדמן (63) מחיפה, שנפטרה בפתאומיות, ועל ידי משפחתה, לצורך שורה של ניתוחי השתלות איברים מצילי חיים

במבצע ניתוחים מורכב, שנערך בבית החולים כרמל בחיפה, הוצאו מגופה של אישה שנפטרה – כתרומת איברים, לצורך השתלות – שתי הריאות, שתי הכליות, שתי קרניות עיניים, כבד, תרומת עור לבנק העור ושני מסתמי לב, שגם הם הועברו להשתלה בחולי לב מתאימים.

האחות עדנה רז, מתאמת ההשתלות של בית החולים כרמל, שטיפלה באישה ובמשפחתה ובכל תהליך הנצלת האיברים, מעידה כי מדובר באחת ההנצלות הגדולות והמורכבות בהן טיפל בית החולים כרמל אי פעם. דנה פלדמן גמליאל, בתה של התורמת המנוחה, הגיבה כך: "אמא שלנו ממשיכה לחיות בגופם של החולים, שניצלו בזכותה, וזאת הנחמה הכי גדולה למשפחתנו".

בעוד פחות מחצי שנה, אמורה הייתה זיוה פלדמן, בת 63 מחיפה, לצאת לפנסיה. אולם חגיגות הפרישה הפכו ברגע אחד לאבל כבד. זיוה, שהייתה אישה בריאה, נפטרה בפתאומיות.

האחות עדנה רז התקשתה להסתיר את ההתרגשות: "מדובר במשפחה מיוחדת ונדירה. מיד כשניגשתי אליהם, כדי לברר את אפשרות של תרומת איברים, הם התייצבו מיד והודיעו שלאמא יש כרטיס אדי והם רוצים לקיים את צוואתה ולתרום ולהציל כמה שיותר חולים הזקוקים ומחכים להשתלה".

זיוה פלדמן ז"ל צילום: באדיבות המשפחה

עדנה רז משמשת כבר מעל 15 שנה כמתאמת ההשתלות של בית חולים כרמל. היא זו, שפונה למשפחות בשעתן הקשה, ומלווה אותן לאורך כל התהליך. "מדובר בהליך לא קל למשפחות, אבל אני שמחה שעם השנים המודעות לתרומת איברים בישראל רק הולכת וגדלה, ויותר אנשים חותמים על כרטיס אדי ומאפשרים לכולנוהצלת חיים".

זיוה פלדמן ז"ל עבדה מעל 37 שנה באוניברסיטת חיפה והייתה אחת הנשים הפעילות ואהובות בקמפוס. זיוה עבדה באגף לקשרי חוץ של האוניברסיטה כאחראית על עשרות אירועים וכנסים בינלאומיים. משך השנים היא קיבלה ואירחה בחום עשרות אורחים ומשלחות בינלאומיות מכל רחבי העולם.

"אימא הייתה אישה נדירה ומיוחדת", מספרת ביתה דנה. "היא גידלה אותי ואת אחי בחום ובאהבה אין קץ. עד יומה האחרון היא הייתה סבתא נהדרת לששת נכדיה. מבחינתנו כמשפחה, הידיעה שהכבד של אמא שלי הושתל בגופה של בחורה צעירה בת 17, שבלעדי הכבד של אמא שלי, הצעירה כנראה הייתה בסכנת חיים – זה נותן לי ולכל המשפחה את הכוח, להחזיק מעמד, ולקבל נחמה מהמוות הפתאומי של אמא".

דנה פלדמן גמליאל מספרת כי לאמה היה כרטיס אדי, ובכל הזדמנות, זיוה פלדמן הייתה דואגת לעדכן אותם אודות הכרטיס. "אמא דאגה שנדע ולא נפספס את כרטיס האדי. זה היה מאוד חשוב לה. כשהודיעו לנו שהיא נפטרה, היה לנו ברור מאוד, מה היא הייתה רוצה שנעשה. כולנו הסכמנו מיד על תרומת איברים, לא הייתה כאן שאלה בכלל. זה היה הרצון שלה, ואנחנו שמחים שלפחות את רצונה לתרום, גם במותה, הספקנו לקיים לכבודה".

ד"ר אריק עדן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ נשימתי בכרמל ונאמן ההשתלות של בית החולים, מסכם: "צריך לדעת, כי תרומת איברים הינה המעשה האנושי, האצילי והנעלה ביותר של כל בן אנוש, וכי כל המקיים נפש אחת כאילו קיים עולם מלא".

כידוע, לחותמים על כרטיס אדי ולבני משפחתם, ניתנת קדימות ברשימת הממתינים להשתלה.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן