ניתוח לב פתוח מיידי בחדר המיון

ד
ד"ר עדו מזרחי. צילום: הדסה הר הצופים

ד"ר עדו מזרחי, מומחה לגסטרואנטרולוגיה שהיה בתורנות שבת ככונן כירורגי של בית החולים הדסה הר הצופים, קלט במיון פצוע עם דקירה ישירה בלב והציל את חייו בניתוח מיידי

ד"ר עידו מזרחי, מנהל השירות לכירורגיה של המעי הגס, הרקטום ופי הטבעת בבית החולים הדסה הר הצופים, הציל את חייו של בחור צעיר שפונה בדחיפות עם דקירה ישירה בלב. "זה היה במוצאי שבת", משחזר ד"ר מזרחי, "הייתי כונן כירורגי בהר הצופים באותו היום, כשלפתע פונה אל חדר הטראומה במחלקה לרפואה דחופה בחור צעיר עם דקירה יחידה וישירה בחזה. הוא אמנם היה בהכרה מלאה, אך היה מצוי בסכנת חיים מידית ובמצב אנוש, עם לחצי דם גבוליים ודופק שבקושי הורגש".

מה עושים במצב כזה?

ד"ר עדו מזרחי: "ערכנו בדיקות מהירות ומדויקות ואבחנו שהבחור סובל מטמפונדה לבבית – מצב חירום רפואי בו דם יוצא מהלב אך כלוא בין שריר הלב למעטפת הלב ומגביל בכך את כיווצו. תוך דקות ספורות מהגעתו לחדר הטראומה, לחצי הדם שלו החלו לרדת והבחור איבד דופק והכרה, ולמעשה איבד סימני חיים. בשלב זה היה ברור שאין זמן להעבירו אל חדר הניתוח, וביצעתי פתיחה של בית החזה ביחידת הטראומה שבחדר המיון (EMERGENCY ROOM THORACOTOMY), ופתיחה של מעטפת הלב".

יחידת הטראומה בחדר המיון של הדסה הר הצופים, נפתחה לפני חודשים ספורים, וכבר הוכיחה את נחיצותה במקרים רבים. היא מאפשרת ביצוע דחוף של הליכים מידיים ומצילי חיים. "זיהיתי שיש חור בחדר הימני של הלב", ממשיך לתאר ד"ר עדו מזרחי, "ותפרתי אותו. לשמחתי, מיד עם פתיחת קרום הלב ושחרור הטמפונדה, לחצי הדם והדופק חזרו והפצוע שב לחיים. רק אז ניתן היה להעביר אותו במצב יציב לחדר הניתוח, על מנת לוודא שאין פגיעות נוספות, שהחור בלב נסגר כראוי ועל מנת לסגור את בית החזה".

בשלב זה הצטרף לטיפול פרופ' עוזי יזהר, מנהל היחידה לניתוחי חזה בהדסה עין כרם, שהוביל את הטיפול בחדר הניתוח. בהמשך, טופל הפצוע ביחידה לטיפול נמרץ, ולאחר מספר ימים שוחרר לביתו במצב תקין לחלוטין.

ד"ר מזרחי אומר, שלתפור חור בלב פועם, בחדר מיון, זה אירוע חירום נדיר וקיצוני. "במקרה הזה, המעבר לחדר ניתוח לא התאפשר בשל מצבו הקריטי של הפצוע, ונאלצתי לנתח אותו ביחידת הטראומה, אחרת היינו מאבדים אותו. במצבים כאלו צריך לפעול בנחישות, בזריזות, ולמרות הלחץ הגדול צריך להיות מדויק בחשיבה ובמעשה. אני שמח שהוא חזר לחיים מיד ושהוא חזר לביתו בריא ושלם. תודותיי לצוותי המחלקה לרפואה דחופה וחדר ניתוח, לתורני המחלקה לכירורגיה, לצוות המרדימים, ולפרופ' עוזי יזהר על העזרה בטיפול בפצוע".

ד"ר שאדן סלאמה-יוסף, מנהלת המחלקה לרפואה דחופה בהדסה הר הצופים, סיכמה את האירוע: "אני מלאת גאווה בצוותים שלנו, ששיתפו פעולה באופן מופתי והצילו חיים ממוות בטוח. זהו אירוע נוסף של הצלת חיים בחדרי ההלם והטראומה החדשים, שמצטרף לסדרת אירועים מרגשים של הצלת חיים במחלקה".