אמא חוזרת לג'ינס, והפעם בלי סיגריה

קרן-חמו-גמילה-מעישון
קרן-חמו-גמילה-מעישון

קרן חמו, ממובילות קבוצת הפייסבוק "אמא חוזרת לג'ינס", נגמלה מעישון כבד וממליצה בחום. בקרוב בקופ"ח מכבי: סדנה אונליין לגמילה מעישון

קרן חמו צילום: פרטי

השבוע צוין יום אי העישון הבינלאומי. יום זה נועד להעלות את המודעות לנזקים הנגרמים מעישון, בהם מחלות קשות, פגיעה בכושר הגופני ונזק אסתטי. ארגון הבריאות העולמי מגדיר את העישון גורם המוות מספר אחת, הניתן למניעה. במסגרת זאת, משיקים בקופת חולים מכבי סדנאות גמילה מעישון מקוונות, כדי להנגיש את הטיפול לכל מעשנת ומעשן.

ביום זה, היה חשוב לקרן חמו (41), תושבת חיפה, לחשוף את סיפורה האישי. בשבוע האחרון היא נפרדה בצער רב מאביה שהלך לעולמו לאחר שבחודש האחרון לקה בפתאומיות בסרטן הריאות, למרות שחדל מלעשן בעשור האחרון. עוד לפני כן, בעלה, שהספיק להפסיק לעשן, עבר ניתוח לב פתוח. בשנים האחרונות העישון היווה חלק מרכזי בחייה: "כשהילדים באו לנשק אותי ונגעלו מהריח, או שאמרו לי, אימא שמענו שסיגריות הורגות, אלו דברים שקשה להתעלם מהם".

הדברים הללו הובילו אותה להגיע באופן קבוע למפגשים השבועיים של הגמילה מעישון בקופת חולים מכבי. קרן לקחה חלק בתהליך הקבוצתי ונעזרה בידע ובכוח של הקבוצה. לדבריה, יונית רובין, מנחת הסדנאות לגמילה מעישון של מכבי בחיפה, הייתה חלק בלתי נפרד מההצלחה. "בזכות הגישה שלה, שלא באה ממקום מאיים, היא הצליחה להתחבר אלי ממקום מאוד טבעי".

בשנה וחצי האחרונות היא לא נגעה בסיגריה ולא מתכוונת להביט לאחור. בחיים החדשים שלה היא מבצעת מדי יום אימוני כושר ומובילה כיום בעצמה ציבור נשים בקבוצת הפייסבוק "אמא חוזרת לג'ינס". ויש לה מסר אחד לכל המעוניין: "אם אני הפסקתי לחלוטין לעשן, זה אפשרי לכל אחת ואחד. תנו צ'אנס לסדנא לגמילה. זה פשוט משנה חיים".

יונית רובין, מנחת קבוצות לגמילה מעישון, במחוז צפון של מכבי: "הדבר העיקרי שמנחה אותי בסדנאות זהו חוסר השיפוטיות, לתת לגיטימציה לכולם ולהאמין בכוח של הקבוצה, כי בסוף הם אלו שמדרבנים זה את זה. מניסיוני, דווקא המעשנים הקשוחים, הם אלו שמפתיעים אותי כל פעם מחדש. בקרוב צפויות להיפתח סדנאות מקוונת חדשניות לגמילה מעישון כדי להנגיש את השירות".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן