90 מנות דם ליולדת בשבוע 29

היולדת והצוות שהציל אותה ואת בתה צילום: הלל יפה
היולדת והצוות שהציל אותה ואת בתה צילום: הלל יפה

צוות רופאים מורחב בבית החולים הלל יפה הרדים והנשים את היולדת, בשבוע 29 להיריון, וחילץ את התינוקת במשקל 1.8 ק"ג. לאם ולבת שלום

הצוות שטיפל במורן (מימין לשמאל) – המיילדות תיקי חן וגילה פנחס, המרדימה ד"ר נלי פולק, צוות הגינקולוגיה פרופ' מוטי חלק, ד"ר ליבנה שפט-הלר, ד"ר אילן ברוכים, ד"ר שמואל אנדרמן, והאורולוג ד"ר רונן רוב. יושבת, מורן מלול. צילום: הלל יפה

חייה של יולדת ניצלו בנס לאחר שקיבלה מעל לתשעים מנות דם. היולדת הגיעה בשבוע 29 להריונה, לחדר מיון יולדות במרכז הרפואי הלל יפה עם דימום. במהלך שהותה החל הדימום להחמיר. היא איבדה כמויות עצומות של דם והוכנסה לניתוח קיסרי בהול, כאשר היא במצב קריטי. לניתוח הוזעק צוות רפואי בכיר המורכב מגינקולוגים, אורולוגים ומרדימים, שנלחמו על חייה. התינוקת חולצה בהצלחה.

בהיותה בשבוע 29 להריון, החלה מורן מלול, בת 36 מפרדס חנה כרכור, להרגיש דימום. היא הגיעה לחדר מיון יולדות במרכז הרפואי הלל יפה, שם הוחלט להשאירה לאשפוז לצורך השגחה. כאשר קמה ממיטתה, הבחינה בדימום מוגבר, שלא פסק, והזעיקה את האחיות. גילה פנחס ותיקי חן, מיילדות ותיקות בהלל יפה, הבחינו מיד כי מצבה של מורן חמור וקראו בדחיפות לצוות הרופאים.

מורן עברה שני הריונות קודמים, שהסתיימו בניתוחים קיסריים. בהריון זה אובחנה עם שליית פתח נעוצה. הכוונה לשלייה אשר חוסמת את הרחם. השלייה הייתה מושרשת בדופן הרחם ולא ניתנת להפרדה. מצב זה נדיר וכרוך בסיכון גבוה מסכן חיים.

מורן הובהלה בדחיפות לניתוח קיסרי חירום, כאשר המיילדות גילה פנחס ותיקי חן, מלוות ומרגיעות אותה לאורך כל הדרך. במקביל הוזעקו לניתוח צוות רופאים בכיר שכלל גינקולוגים, אורולוגים ומרדימים בהובלתו של מנהל מחלקת נשים והגינקו-אונקולוגיה, ד"ר אילן ברוכים. בהמשך הגיע לניתוח גם מנהל אגף נשים ויולדות, פרופ' מוטי חלק.

במהלך הניתוח המורכב אבחנו צוות הרופאים כי השלייה חדרה לדופן הרחם, והגיעה גם לדופן שלפוחית השתן, דבר שחייב כריתה של הרחם וצוואר הרחם. מורן הייתה במצב של הלם, לאחר שאיבדה כמויות עצומות של דם והועברה למחלקת טיפול נמרץ. לאחר כשלושה ימים התאוששה ועברה למחלקת יולדות.

מורן מלול משחזרת: "הייתי במצב בין חיים למוות. כאשר הדימום הלך והחמיר, חששתי להיכנס לחדר הניתוח. המיילדות הן פשוט מלאכיות. הן היו לצדי והרגיעו אותי. אין מילים בפי כדי להודות לצוות הרפואי המסור שהציל את חיי. אני אסירת תודה לכולם על הטיפול והדאגה ומחכה כבר להשתחרר לביתי יחד עם בתי".

מנהל אגף נשים ויולדות, פרופ' מוטי חלק, מסכם: "מדובר במקרה נדיר מאוד שבשבוע די מוקדם להריון, מתפתח דימום כה מאסיבי, שהביא את היולדת למצב מסכן חיים. מורן הייתה במצב קריטי. היא איבדה המון דם וטופלה בכתשעים מנות דם ומוצריו. נאלצנו להרדים ולהנשים אותה, ולאחר חילוץ היילוד, הועברה מורן להמשך טיפול במחלקת טיפול נמרץ. אני שמח שהצלחנו להציל אותה והיא ותינוקה חשים בטוב".

בימים הקרובים צפויה מורן מלול להשתחרר לביתה. בתה התינוקת, שנולדה כאמור בשבוע 29 במשקל 1.810, מטופלת בפגייה.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן