טיפול אימונותרפי חדש לסרטן ריאות קשה

דר-עבד-אגבריה-1
דר-עבד-אגבריה-1

ד"ר עבד אגברייה, מנהל היחידה האונקולוגית בביה"ח בני ציון: "אישורי ה-FDA השבוע, לתרופות אופדיבו וירבוי, הם סוג של בשורה למטופלי סרטן ריאה. מתווסף כלי חשוב לארסנל טיפולים לחולי סרטן דרגה 4 בקו ראשון"

ד"ר עבד אגברייה צילום: בני ציון

בסוף השבוע התקיים כנס אסקו הבינלאומי, בו עלתה הטענה כי טיפול אימונותרפי בתרופות אופדיבו וירבוי, נותן תוצאת הישרדות טובה יותר לחולי סרטן ריאות מתקדם לעומת טיפול כימותרפי. כך גם לגבי שילוב של התרופות הללו עם כמות כימותרפיה מוגבלת, לעומת טיפול כימותרפי בלבד. על פי טענה זו, המבוססת על מחקרים, טיפול אימונותרפי ללא כימותרפיה (או טיפול אימונותרפי עם כמות מזערית של כימותרפיה), נותן תוצאות הישרדות טובות יותר לחולי סרטן ריאה קשים, מאשר טיפול כימותרפי לבדו. על בסיס מחקרים אלה – אישר מינהל המזון והתרופות האמריקאי, השבוע, מתן טיפול אימונותרפי כנ"ל לחולי סרטן ריאה מתקדם בקו ראשון.

על פי אותם מחקרים, במעקב חציוני של יותר משלוש שנים (43.1 חודשים), פרוטוקול הטיפול המשולב אופדיבו בתוספת ירבוי, מראה יתרון בהישרדות בהשוואה לכימותרפיה בלבד, בקרב חולים עם גידול, לאחר שלוש שנים, של 33%, לעומת 22% בטיפול עם כימותרפיה בלבד. פרוטוקול הטיפול המשולב גם עיכב את התקדמות המחלה, או התמותה, בקרב החולים שנבדקו במחקר, בשיעור של 18%, לעומת 4% בטיפול עם כימותרפיה בלבד.

ד"ר עבד אגברייה, מנהל היחידה האונקולוגית בבית החולים בני ציון בחיפה: "אישורי מנהל המזון והתרופות האמריקאי, הם סוג של בשורה למטופלי סרטן ריאה. מתווסף כאן כלי חשוב לארסנל טיפולים לחולי סרטן דרגה 4, בקו ראשון של קומבינציה אימונותרפית, אופדיבוי וירבוי, ללא כימותרפיה או עם כימותרפיה מינימלית. הטיפול הזה מתווסף לטיפול הסטנדרטי, שכולל כימותרפיה בשישה מחזורים, ביחד עם פמברוליזומאב לשני שליש מהחולים בקו ראשון, או פמברוליזומאב לבד לשליש מהחולים שיש להם חלבון גבוה. הבשורה רלוונטית לכ-85% מחולי סרטן הריאה, שיוכלו לקבל את נטיפול הזה כבר בקרוב, בשל האישור, מכיוון שמרבית חולי סרטן הריאה מאובחנים בשלב מאוחר שלה. כמובן שכול חולה ורופא יבחרו בסוג הטיפול המתאים להם מבין מגוון האפשרויות".

יודגש כי כתבה זו אינה מהווה, בשום אופן, תחליף להיוועצות ברופא/ה מומחה.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אונקולוגיה, המטולוגיה ודימות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן