מהפסטיגל לניתוח נוירוכירורגי

הילדה הילה ברונשטיין ואימה מורן לאחר הניתוח צילום: מירי גטניו, איכילוב
הילדה הילה ברונשטיין ואימה מורן לאחר הניתוח צילום: מירי גטניו, איכילוב

ילדה בריאה בת חמש, שצפתה בפסטיגל ולפתע זעקה "אמא, כואב לי הראש", מצאה את עצמה מהר מאוד בניתוח בהול במערך הנוירוכירורגי של בתי החולים דנה לילדים ואיכילוב

הילה ברונשטיין, בת החמש מתל אביב, בדיוק צפתה יחד עם אחותה, מיקה בת השבע, בפסטיגל – כשלפתע זעקה "אמא, כואב לי הראש", והתמוטטה. בבת אחת התהפך עולמה של משפחת ברונשטיין, ומהר מאוד הם מצאו את עצמם ממתינים מחוץ לחדר הניתוח במערך הנוירוכירורגי של בתי החולים איכילוב ודנה-דואק לילדים. שני רופאים בכירים מהמערך הנוירוכירורגי, שהוקפצו להוביל את הניתוח הבהול, פרופ' שלומי קונסטנטיני, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה ילדים בבית החולים 'דנה', ופרופ' יונתן רוט, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה אנדוסקופית בבית החולים איכילוב, הצילו את חייה של הילה.

פרופ' שלומי קוסטנטיני צילום: איכילוב

האם, מורן, מתארת את תרחיש האימים: "השעה הייתה 19:00 בערב, הבנות ישבו לצפות בפסטיגל ואני הלכתי למטבח כדי להכין לנו ארוחת ערב, ואז שמעתי את הילה צורחת בצורה שלא אופיינית לה: 'אמא, כואב לי הראש, ממש חזק'. לקחתי אותה לאמבטיה לעשות לה מקלחת טובה ותוך כדי ניסיתי להרגיע אותה עד שלפתע היא הקיאה ואיבדה את הכרתה. כשהיא מוטלת על ידיי ואינה מגיבה, רצות לי מיליון מחשבות ובעיקר, מה אני עושה לכל הרוחות?! הייתי לבד בבית בסיטואציה הזויה לחלוטין. גבריאל, בעלי, עדיין לא חזר מהעבודה, והדבר הראשון שהמוח אומר לי לעשות זה להתקשר להזמין לה אמבולנס שיבוא וייקח אותה לבית החולים. השעה כבר 20:50, אנחנו מגיעים למיון בבית החולים לילדים 'דנה' במתחם איכילוב ושם מקבלת אותנו ד"ר טלי קפואה, רופאה בכירה בחדר המיון, ששומעת את הסיפור ומאבחנת במהירות את הבעיה. היא מפנה אותנו מיידית לבצע קודם כל C.T מוח. בדיעבד, זה היה אחד הדברים שהצילו לי את הילדה".

בינתיים, אביה של הילדה, גבריאל, רץ לחדר המיון כשהוא מכין את עצמו לנורא מכל: "כשהגעתי בדיוק התקבלו התשובות של C.T מוח, ומצאו שיש להילה דימום מאסיבי בראשה, ושעליה להיכנס לניתוח חירום מהר ככל הניתן. זו הייתה הפעם הראשונה שרגליי כמעט והתפוקקו, לא יכולתי לתפקד ולא האמנתי שזה קורה לילדה הקטנה שלי, שבבוקר עזבתי אותה בריאה, והיא הלכה כרגיל לגן, ועכשיו לראות אותה ככה מורדמת ומונשמת עם כל הצינורות האלה לקראת ניתוח מוח שעליה לעבור. מורן ואני המתנו לה בחדר ההמתנה של המשפחות והניתוח התחיל. הסתכלתי על אשתי ואני ורואה עד כמה היא חדורת אמונה שהילה תצליח לשרוד את הניתוח ולחזור להיות הילדה הבריאה שהייתה לנו, ואני, לא אשקר אם אומר שחשבתי שרק אם יקרה איזשהו נס, היא תצא מזה בחיים. כבר הכנתי את עצמי לזה לכך שלא אראה אותה יותר".

פרופ' יונתן רוט צילום: איכילוב

בסיום הניתוח, יצאו פרופ' שלומי קונסטנטיני, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה ילדים בבית החולים 'דנה', ופרופ' יונתן רוט, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה אנדוסקופית במערך הנוירוכירורגי של בית החולים איכילוב, אשר הוקפצו באותו לילה להציל את חייה של הילה ועדכנו את ההורים המבוהלים: "ניקזנו את הדימום, ומצאנו את הבעיה בכלי הדם אשר ככל הנראה ליוותה אותה מלידתה, אך לא הייתה ידועה עד כה. לשמחתנו, הצלחנו לעצור את הדימום".

למחרת הניתוח, הילה עברה צינתור מוח אשר הדגים השתלטות טובה על בעיית כלי הדם, ושלושה ימים לאחר הניתוח, הילה התעוררה. לא נותרה עין יבשה אחת בקרב הצוות הרפואי שראה אותה מחייכת ומדברת אליהם. גבריאל, אביה, מתאר את הרגע המרגש: "כשהיא התעוררה והגיבה לנו אנחנו לא האמנו. היא התחילה לדבר ולשאול שאלות כאילו הזמן עצר מלכת והמשיכה מאותה נקודת זמן שבה היא נעצרה, הצפייה בפסטיגל. השיא היה כששאלתי אותה מה היא הכי אוהבת לאכול? היא לא התבלבלה וענתה לי: 'פיצה עם זיתים' וכשענתה לי את התשובה הזו הבנתי שהיא זוכרת, ושהמוח לא נפגע. לא הפסקנו לחבקה ולנשקה והרגשנו ברי מזל".

הילה התאוששה ועברה מאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים ״דנה-דואק״, במחלקת כירורגיה מוגברת, ונמצאת בתהליך של התאוששות.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות נוירולוגיה ונוירוכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן