צילום: שטרסטוק

נזק או פגיעה במערכת העצבים המרכזית, או ההיקפית, יכולים לגרום לכאבים נוירופתיים עזים ומשביתים. התופעה שכיחה בקרב חולי סוכרת

נזק או פגיעה בעצבים יכולים לגרום לכאבים נוירופתיים. חלק מהאנשים עשויים לחוות כאבים כרוניים בגוף כתחושת בעירה, בעוד שאחרים חווים קהות ועקצוצים. פציעה או מחלה עלולים לפגוע בסיבי העצבים, מה שמשבש את אותות הכאב, שהעצבים שולחים ומקבלים מאיזורים אחרים בגוף. נזק עצבי יכול לעוות אותות קיימים, ליצור איתותים חדשים, או למנוע את העברת האותות הרגילים. כמו כן, לפעמים זה יכול לגרום לאותות שאינם כאבים, להרגיש כואבים. פגיעה במערכת העצבים משפיעה על החושים, כך שאנשים עשויים לחוש שינויים באופן שהם חווים מגע, טמפרטורה, תנועה ולחץ. כתבה זו סוקרת את הגורמים, הסוגים והתסמינים של כאב נוירופתי, כמו גם כמה אפשרויות טיפול. כתבה זו אינה מהווה תחליף, בשום אופן, להיוועצות ברופא.

צילום: שטרסטוק

סיבות

מצבים בריאותיים שונים עלולים לגרום נזק לעצבים, ולהוביל לכאבים נוירופתיים. אלו כוללים סוכרת, טיפולי סרטן כגון כימותרפיה, מחלות נוירולוגיות כגון טרשת נפוצה (MS), מחלות עצביות כגון מחלת פרקינסון, שבץ, שלבקת חוגרת, איידס, צרעת, תסמונת גילין-באר, מחלות כלי דם, מומים בכלי הדם, מחלות אוטואימוניות, פציעות שגורמות נזק לרקמות ומפעילות חץ על העצבים, זיהומים בגוף, תאונה קשה, ניתוח לא מוצלח (למשל בעמוד השדרה) ועוד. צריכת אלכוהול מופרזת יכולה גם להוביל לנוירופתיה. זה יכול להיות בגלל האלכוהול שגורם לחסרים תזונתיים ופגיעה רעילה בעצבים. לפעמים, תרופות מסוימות יכולות גם לגרום לכאבים נוירופתיים.

סוגים

ישנם סוגים רבים של נוירופתיה המשפיעים על עצבים וחלקים שונים בגוף. פגיעה בעצב אחד בלבד, נקראת מונונורופתי. פגיעה בשני עצבים או יותר, באזורים שונים, נקראת מונונורופתיה מרובה. פגיעה בעצבים רבים, מכונה פולינאורופתיה.

נוירופתיה היקפית: נוירופתיה היקפית היא סוג של נזק עצבי, המשפיע על מערכת העצבים ההיקפית. מערכת העצבים ההיקפית שולחת איתותים ממערכת העצבים המרכזית אל שאר הגוף. נוירופתיה היקפית יכולה להשפיע בעיקר על הידיים והרגליים.

נוירופתיה אוטונומית: נוירופתיה אוטונומית משפיעה על העצבים השולטים באיברים הפנימיים ומווסתים תפקודים חיוניים כמו נשימה ועיכול. נוירופתיה אוטונומית יכולה לגרום למגוון בעיות, שיכולות להשפיע על הלב, לחץ הדם ומערכת העיכול.

נוירופתיה מוקדית: נוירופתיה מוקדית היא לרוב פגיעה בעצב יחיד באחד מהמיקומים הגופניים הבאים: ראש, רגל, יד, פלג גוף עליון, שיתוק של צד אחד בפנים ועוד. נוירופתיה מוקדית יכולה לגרום לחולשה, לראייה כפולה, או לכאב פתאומי בקדמת הירך ובאזורים אחרים בגוף.

נוירופתיה פרוקסימאלית: זהו סוג נדיר של נזק עצבי. נוירופתיה פרוקסימלית זה של נזק עצבי, שנמצא בדרך כלל רק בצד אחד של הגוף, ויכול להשפיע על הישבן או הירך. נוירופתיה פרוקסימאלית עלולה לגרום לכאבים קשים וקושי בתנועה, כמו גם לאובדן משקל ואיבוד מסת שריר.

נוירופתיה סוכרתית: סוכרת גורמת לסוכר גבוה בדם בגוף. עם הזמן זה יכול לפגוע בכלי הדם המספקים חמצן וחומרים מזינים חיוניים לעצבים. הירידה בחמצן ובחומרים המזינים מקשה על העצבים לתפקד כרגיל. נוירופתיה סוכרתית יכולה לכלול כל אחד מסוגי הנוירופתיה לעיל, אך עד 50% מהאנשים הסובלים מסוכרת, יסבלו מנוירופתיה היקפית.

מונונורופתיה של דחיסה: מונונורופתיה של דחיסה מתייחסת לפגיעה בעצב בודד כתוצאה מפגיעה בעצב או דחיסת עצב או מחלת כלי דם. צמצום כלי הדם יכול להגביל את זרימת הדם לעצבים, ולהשפיע על אופן תפקודם. פציעה או מתח עלולים לגרום לדחיסה בעצבים, כאשר הם עוברים על מפרק או דרך מעבר צר בגוף. תסמונת התעלה הקרפלית, המתייחסת לדחיסה של העצב החציוני בפרק כף היד, היא הדוגמה הנפוצה ביותר. אנשים עשויים לחוות עקצוצים, חוסר תחושה או נפיחות באצבעות, במיוחד כאשר משתמשים בידיים או ישנים בלילה.

תסמונת גפיים פנטומית: תסמונת גפיים פנטומית היא סוג של כאב נוירופתי. אנשים עשויים לחוות תחושות או כאבים בגפה חסרה. הכאב עשוי להיות בוער, מעקצץ או יורה. כמעט 80% מהאנשים שעברו קטיעה, יחוו תסמונת גפיים פנטומית. אותות מעורבים מהמוח ומחוט השדרה, עשויים להיות הגורם לתסמונת גפיים פנטומית. לעתים קרובות התסמינים יפחתו בששת החודשים שלאחר הניתוח, אך הם יכולים להימשך שנים.

עצב טריגמינלי: דחיסה או פגיעה בעצב הטריגמינלי בראש, יכולים לגרום נזק לעצב טריגמינלי. ניתוחי שבץ מוחי, טרשת נפוצה וטיפולים רפואיים פולשניים בפנים, יכולים כולם לגרום נזק לעצב הטריגמינלי. נוירופתיה מסוג זה יכולה לגרום לכאבים עזים בפנים. פעילויות יומיומיות כמו צחצוח השיניים ושטיפת הפנים עשויות לעורר כאב.

נוירלגיה פוסט הרפטית (PHN): מדובר בסיבוך של שלבקת חוגרת. PHN יכול להשפיע על אזורים בגוף בהם הייתה פריחה של שלבקת חוגרת. 10% עד 18% מהאנשים עם שלבקת חוגרת יפתחו PHN.

רדיקולופתיה מותנית: רדיקולופתיה מותנית (או: רדיקולופתיה טורקית) היא סוג של מונונורופתיה הפוגעת באחד משני צידי בית החזה או בדופן הבטן. אנשים עם סוכרת מסוג 2 נוטים יותר לחוות נוירופתיה מסוג זה.

צילום: שטרסטוק

תסמינים

כמה מן התסמינים ותופעות לוואי של כאב נוירופתי יכולים לכלול כאבים עזים, שעלולים להרגיש כמו ירי; פעימות לב מואצות; תחושת צריבה; תחושות דומות לחשמל; חוסר תחושה; תחושת עקצוץ; תחושת סיכות ונעצים; שימוש מופחת בחושים, כגון קושי בלחוש הטמפרטורות; גירוד; עור שנראה מנומר או אדום; שינויים בכאבים הקשורים למזג האוויר, קשיי שינה כתוצאה מכאבים, דיכאון וחרדה ועוד.

כאב נוירופתי יכול גם לגרום לאנשים להיות רגישים מדי למגע. לדוגמה, אנשים עשויים לגלות שלחץ או חיכוך הקלים ביותר, מהלבשה, או ממגע עדין, יכולים להחמיר את העצבים ולגרום לכאבים. כאבים כרוניים יכולים להשפיע על חיי היומיום ולהשפיע על איכות חייו של האדם.

טיפולים

אפשרויות הטיפול בכאבים נוירופתים, הנובעים מן המערכת העצבית, כוללות תרופות לשיכוך כאבים, גירוי חשמלי, או במקרים מסוימים ניתוח. סוגים מסוימים של כאב נוירופתי עשויים להיות פחותים עם הזמן, או אפילו להיפתר עם הזמן, בעוד סוגים אחרים ידרשו טיפול בכאב לאורך זמן.

לעתים תסמינים של נוירופתיה יהיו קלים יותר עם הזמן. טיפול בגורם הבסיסי, עשוי לעזור בהקלת הסימפטומים של כאב נוירופתי. אנשים הסובלים מכאבים נוירופתיים כרוניים עשויים להזדקק לטיפול בכדי להקל על תסמינים כואבים או מתישים. נטילת תרופות נוגדות דלקת, לא סטרואידיות, בדרך כלל אינה יעילה לכאבים נוירופתיים.

תרופות אחרות שעשויות לעזור להקל על כאבי עצבים כוללות תרופות אנטי אפילפטיות, תרופות נוגדות דיכאון, אופיואידים, קרם קפסאיצין, לידוקאין, זריקות מותאמות למערכת העצבים (שעשויות להיות שילוב של סטרואידים, אופיואידים וחומרי הרדמה) ועוד. רופא עשוי גם להציע טיפול במכונה לגירוי עצב חשמלי (מכונת TENS) המספקת זרם חשמלי חלש לאזור הכאב, דרך אלקטרודה המחוברת לעור. טיפול זה עשוי לעורר עצבים ספציפיים ולחסום אותות כאב. הוא יכול לעזור לשרירים להירגע ולהקל על התסמינים הכואבים.

אם מכונה TENS אינה יעילה, רופא עשוי לנסות גירוי עצבי חשמלי אחר (PENS). יש אנשים שמגלים כי דיקור סיני מקל על כאבים נוירופתיים. זה עשוי לעזור לגירוי מערכת העצבים ולעורר תגובה ריפוי להקל על הכאב.

ניתוח יכול במקרים מסוימים לספק הקלה ממקרים חמורים של נזק עצבי. יחד עם כל האמור לעיל – יודגש כי כתבה זו אינה מהווה, בשום אופן, תחליף להיוועצות ברופא ולפנייה לגורם רפואי מוסמך בכל מקרה רלוונטי.