תוכנית לאומית למגפת ההשמנה

חברות ועדת הבריאות של הכנסת. צילום: האגודה למלחמה בסרטן
חברות ועדת הבריאות של הכנסת. צילום: האגודה למלחמה בסרטן

ד"ר שני פאלוך שמעון, מנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד בבית חולים הדסה, התריעה בדיון שהתקיים בוועדת הבריאות של הכנסת, כי תוכנית לאומית לטיפול בהשמנת ייתר היא צורך השעה: "עד שנת 2035, השמנת ייתר תהיה גורם הסיכון מספר 1 בעולם, למחלת הסרטן"

ועדת הבריאות בכנסת, בראשותה של ח"כ עידית סילמן, קיימה בשבוע החולף דיון מיוחד בנושא גילוי מוקדם ושיפור אפשרויות הטיפול בסרטן השד. ד"ר שני פאלוך שמעון, יועצת האגודה למלחמה בסרטן ומנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד בבית חולים הדסה, אמרה שם: "השמנת יתר הולכת לעקוף עד שנת 2035 את העישון כגורם סיכון מספר 1 למחלות הסרטן – כולל סרטן שד". בסיום הדיון בוועדת הבריאות, יצאו חברות הכנסת לצילום משותף עטויות מסכות ורודות, לציון חודש המודעות לסרטן השד.

פרופ ליטל קינן-בוקר, מנהלת המרכז הלאומי לבקרת מחלות של משרד הבריאות, הוסיפה: "הנזק בבדיקות הסקר לסרטן השד עולה על התועלת בגיל הצעיר. לכן נכון להיום, ההמלצה היא לבצע את הבדיקה מגיל 74-50, כתוכנית לאומית. נשים מגיל 40- 49, שיש להן גורמי סיכון, כלולות גם הן בתכנית. ברוב המדינות המערב, הממוגרפיה כבדיקת סינון מבוצעת מעל גיל 50 – גיל בו התועלת עולה על הנזק".

ד"ר שני פאלוך שמעון נחשבת לאונקולוגית מומחית בינלאומית לסרטן השד בצעירות. "השמנת יתר", היא אומרת, "הולכת לעקוף עד שנת 2035 את העישון כגורם סיכון למחלות הסרטן כולל סרן שד, ומה שאפשר וצריך לעשות זו מניעה. צריך להקים תוכנית לאומית לטפל במגיפת המאה – השמנת יתר".

פרופ' תניר אלוייס, מנהלת המחלקה לכירורגיית שד בבית חולים הדסה, התריעה על בעיה נוספת: "ממוגרפיה כבדיקת סינון לנשים צעירות, גורמת למקרים רבים של אבחון ייתר, ויש לה מגבלות הקשורות במבנה השד, ונזקים כמו תוצאות חיוביות או שליליות כוזבות. בסוף נשים מסתובבות עם חרדות שווא, שיש להן סרטן".

ניידת הממוגרפיה שמפעילה רשת אסותא. צילום: האגודה למלחמה בסרטן

מירב דמארי, מנהלת ההסברה של האגודה למלחמה בסרטן: "למרות שהבדיקה הגנטית לאיתור מוטציות גנטיות בגן BRCA1,2 המעלות את הסיכון לסרטן השד והשחלה, כבר שנה כלולה בסל הבריאות עבור נשים אשכנזיות בריאות, בשל משבר הקורונה מעט מאוד נשים הגיעו לבצע את הבדיקה מצילת החיים".

האגודה למלחמה בסרטן יזמה הקמת קונסורציום לגנטיקה, שבראשו עומדת הפרופ' אפרת לוי להד, מבית החולים שערי צדק. "האגודה למלחמה בסרטן פועלת בכל החזיתות בתחום סרטן השד", אומרת דמארי. "הן בקידום מחקר, הן בהפחתת הסיכון, והן בפרויקט ממוגרפיה ארצי שהביא לך שרוב הנשים המאובחנות – מאובחנות בשלב מוקדם. על כן שיעורי הריפוי שלנו הם מהגבוהים בעולם, ולכן גם חלה בעשור האחרון ירידה של 25% בשיעורי התמותה מסרטן השד בישראל".

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי לשנת 2020, ישראל ממוקמת גבוהה יחסית, מקום 26 במספר החולות המאובחנות מידי שנה, כנראה בין השאר בגלל השכיחות הגבוהה של המוטציה בנשים אשכנזיות, ששיעוריה בקרב יהודיות הם מהגבוהים בעולם. מאידך, ישראל ממוקמת נמוך, מקום 69, בשיעורי התמותה. הישג זה נובע מהשיעור הגבוה של האבחון המוקדם ומטיפול מיטבי ועדכני שכלול בסל לכל אזרחיות מדינת ישראל.

במהלך דיוני ועדת הבריאות של הכנסת, חנתה ברחבת המשכן ניידת הממוגרפיה הפועלת ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן, ומופעלת על ידי רשת אסותא מרכזים רפואיים. חברות הכנסת ועובדות המשכן שעומדות בקריטריונים הגיעו להיבדק. רחל הולנדר, מנהלת אסותא סניף ״השלום״, שמפעילה את הניידת: "זו שליחות גדולה עבורנו לפגוש את עובדות וחברות הכנסת ולהביא את היכולות הרפואיות המתקדמות של אסותא לפיתחו של המשכן עם פתיחת מושב החורף. אנו קוראות לכל אישה בכל מקום לקחת אחריות על מצבה הבריאותי ולבצע את הבדיקות הנדרשות למען הצלת חיים ואיכות חיים".