היצרות במוצא עורק הצליאק

ד
ד"ר ברק בר זכאי צילום: קפלן

במכון הגסטרו של בית החולים קפלן אבחנו אצל מטופל, שהתלונן על כאבי בטן עזים בעת אכילה, ירידה באספקת הדם באחד משלושת העורקים המרכזיים שמזינים את מערכת העיכול

תלונה שגרתית מצדו של ממלא מקום ראש עיריית רחובות על כאבי בטן, ועל ירידה במשקל, התגלתה כתסמונת נדירה. ניתוח בבית החולים קפלן בעיר החזיר לו את היכולת לאכול.

זהר בלום, בן 54, משמש כממלא מקום ראש עיריית רחובות. בלום סבל במשך שנים מכאבי בטן בזמן אכילה, ורק לאחר סדרת בדיקות שעבר במכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד במרכז הרפואי קפלן מקבוצת כללית, התגלה כי הוא סובל מתסמונת נדירה. ניתוח שעבר במחלקה לכירורגיה כללית א' השיב לו את היכולת לאכול כרגיל.

בלום מספר: "תמיד סבלתי מכאבי בטן, אבל בחצי השנה האחרונה הכאבים החמירו באופן דרמטי, עד כדי כך שפחדתי לאכול, כי כול אכילה הייתה נגמרת בסבל רב עבורי". כתוצאה מכך, לתדהמת כל מי שמכיר אותו, ירד בלום 13 קילו ממשקלו. כשהגיע למכון הגסטרו במרכז הרפואי קפלן, התלונן בפני הרופאים על כאבי בטן, עייפות וירידה במשקל.

ד"ר אהוד מלצר, מנהל מכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד במרכז הרפואי קפלן, מסביר: "זהר הגיע אלינו עם תלונות יחסית סטנדרטיות, שיכולות להעיד על מגוון רחב של מחלות. אחרי שורה של בדיקות, בהן נשללו מחלות אחרות, כגון סרטן, הוא אובחן כסובל מתופעה נדירה מאוד, שככל הנראה מלווה אותו לאורך כל השנים הללו – היצרות במוצא עורק הצליאק. מדובר בירידה באספקת הדם באחד משלושת העורקים המרכזיים שמזינים את מערכת העיכול. כך שבעצם בכל זמן שהמעי דורש אספקת דם מוגברת, כמו למשל בזמן אכילה, הוא סבל מכאבי בטן מוגברים".

ד"ר אהוד מלצר צילום: קפלן

עד כמה נדירה התסמונת הזו?

ד"ר מלצר: "במשך כל הקריירה ארוכת השנים שלי, זו הפעם השנייה בלבד שאני נתקל בתופעה זו, שנחשבת נדירה אף יותר בקרב גברים, ובדרך כלל תוקפת נשים צעירות".

לאחר התייעצות והצגת כלל הסיכונים האפשריים, החליטו הרופאים בישיבה רב צוותית, שעל מנת לטפל בהיצרות יש לנתח את בלום. ד"ר ברק בר זכאי, מנהל המחלקה לכירורגיה כללית א' וכירורגית כבד, לבלב ודרכי המרה, במרכז הרפואי קפלן, מתאר: "לקחנו בחשבון שייתכן וזה לא יפתור את הבעיה, אולם לאור העובדה כי שללנו פתולוגיות אחרות, הבנו שהפתרון היחיד למצבו של זהר הוא ניתוח שיתקן את ההיצרות. יחד עם זהר, קיבלנו החלטה לנתח, ובמקום שיעבור ניתוח בטן פתוחה, שההחלמה ממנו ארוכה וקשה, ניתחנו אותו בגישה לפרוסקופית באמצעות שימוש במערכת התלת ממד, שמגדילה את הדיוק לאין ערוך ומקטינה את הסיבוכים האפשריים".

כתוצאה מהניתוח, חל שיפור משמעותי במצבו של זהר: "רק בזכות ההתעקשות של ד"ר מלצר וד"ר בר זכאי אני מסוגל שוב לאכול כרגיל. הניתוח שביצע ד"ר בר זכאי בגישה לפרוסקופית, אפשר לי תקופת החלמה קצרה יחסית, ובעיקר – אפשר לי לחזור לעצמי. עכשיו", הוא מסכם בחיוך, "נשאר לי רק לעשות דיאטת השמנה כדי לעלות מחדש את המשקל שהורדתי".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן