מעקב אחר גידולים סרטניים

פרופ' רוני גמזו ומשה בן שאול צילום: יח
פרופ' רוני גמזו ומשה בן שאול צילום: יח"צ

טכנולוגיה חדשנית לטיפול בסרטן, מגיעה למכון האונקולוגי בבית החולים איכילוב, מחברת מדטכניקה

ביום ד', 07.07.2021, חברת מדטכניקה, מקבוצת אילקס מדיקל, חתמה על הסכם עם תאגיד הבריאות ליד המרכז הרפואי איכילוב להצבת מערכת יחידות Elekta MRI Linac (Unity) בבית החולים איכילוב בתל אביב. מערכת המבוססת על טכנולוגיה חדשנית וראשונה בארץ בתחום האונקולוגיה, להגדלת דיוק ההקרנה על ידי שימוש במכשיר MRI.

המערכת הינה מאיץ קווי מתוצרת חברת Elekta המבוססת מערכת דימות ובשיתוף עם חברת Philips בתהודה מגנטית רבת עוצמה. ביכולתה של המערכת לבצע טיפולים אדפטיביים (קרי, טיפולים המותאמים בזמן אמת לשינויים המתרחשים בגוף המטופל) בקשר עם מחלת הסרטן, בהתאם למיקום וגודל הגידול הסרטני, וכן בעלת פוטנציאל לבצע עקיבה בזמן אמת אחר תזוזת הגידול הסרטני.

באופן מסורתי, עד כה נעשה שימוש בעיקר בסריקות CT במהלך הקרנה, כיוון שקיים קושי טכנולוגי לשלב MRI עם מאיצים לינאריים הדרושים ליצירת קרינה. המערכת עושה לראשונה שימוש במכשיר MRI ומצליחה "לפקח" על הגידול הסרטני במהלך הטיפול בצורה טובה ויעילה יותר. להערכת החברה, מדובר בטכנולוגיה פורצת דרך של היצרן, אשר קיבלה אישורי תקינה בינלאומיים במהלך שנת 2018 (FDA, CE) ועד כה, נמכרו כ- 100 יחידות של המערכת בבתי חולים מהשורה הראשונה בעולם.

משה בן שאול, מנכ"ל ומייסד חברת המכשור הרפואי אילקס מדיקל: "אנו מברכים על עסקה זו שמקדמת באופן משמעותי את תחום הטיפולים בסרטן. בנוסף, אנו שמחים שהמחלקה האונקולוגית באיכילוב תוביל את המהפכה הרפואית ומקווים שמחלקות ובתי חולים נוספים יצטרפו לבשורה". פרופ' רוני גמזו: "יש לי חובה אישית להעניק למטופלים האונקולוגים את הטכנולוגיה העדכנית ביותר והמדויקת ביותר, באופן ציבורי נגיש וזמין. זה מה שמניע אותי."