אלחוש – הרדמה מקומית קלה

אלחוש-ששש
אלחוש-ששש
צילום: שטרסטוק

אלחוש הוא ההרדמה הקלה ביותר שיש. תפקיד האלחוש הוא להקל על המטופל הזמן ההליך הרפואי מכאב ואי נוחות, כאשר לאורך כל ההליך המטופל נמצא בערנות מלאה

ישנן פעולות רפואיות אשר מתבצעות באזור פגוע שאינן מצריכות הרדמה, אך מצריכות אלחוש למקום הפגוע, על מנת שהמטופל לא יחוש בכאב בזמן הפעולה. דוגמה, הורדת ציפורן, תפירת חתכים ועוד. חומרי הרדמה גורמים לתחושת אלחוש, כלומר לאובדן תחושה. לכן משתמשים בחומרים אלו בזמן בדיקות והליכים רפואיים אשר עלולים לגרום למטופל לכאב או לאי נוחות. בהתאם לאופי הפעולה יבחר סוג ההרדמה על ידי הצוות הרפואי.

אלחוש מקומי, ישמש בדרך כלל בזמן הליכים פשוטים באזורי גוף מסוימים. תחת אלחוש מקומי האזור רדום, הנבדק אינו חש כאב או אי נוחות, אך נותר בהכרה מלאה. בהבדל מטשטוש או הרדמה כללית המשמשים בטיפולים רפואיים נרחבים. נוהגים להשתמש באלחוש בטיפולי שיניים, הסרת נגעים ושומות, לקיחת ביופסיות ועוד.

חומרי האלחוש גורמים להפחתת תחושת הכאב, הם משפיעים אך ורק על האזור המטופל, וחוסמים את מעבר האותות העצביים העוברים מאזורי הגוף השונים אל המוח. העצבים הם סיבים ארוכים המוליכים אותות כימיים וחשמליים בגוף. לדוגמה, אם אדם נחתך באצבעו, האות המעיד על כאב יעבור דרך העצבים בדרכו מהאצבע הפגועה אל המוח. כאשר ישנו אלחוש מקומי ניתן לבצע תפירה ללא כל הרדמה אחרת אלא בעזרת אלחוש.

לאחר שתפוג השפעת חומרי האלחוש יחזרו העצבים להוליך אותות מאברי הגוף אל המוח, והתחושה תשוב, לשיטה זו אין שום תופעות לוואי, ברוב המקרים האלחוש נעשה על ידי מתן זריקה, ישנם חומרי אלחוש המגיעים בצורת ג'ל.

מקור המידע – אתר "קופת חולים מכבי".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן