ניתוח זעיר פולשני אחורי

ד
ד"ר גבריאל גוטמן במהלך הניתוח הזעיר פולשני בגישה אחורית צילום: הלל יפה

היחידה לניתוחי גב ועמוד שדרה, בהלל יפה, ביצעה לראשונה ניתוח לתיקון פריצת דיסק צווארי, בשיטת זעיר פולשני בגישה אחורית. ד"ר גבריאל גוטמן, שביצע את הניתוח, ומנהל מחלקה אורתופדית א', ד"ר אייל ברבלק, מסבירים

היחידה לניתוחי גב ועמוד שדרה, במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה, ביצעה לראשונה ניתוח לתיקון פריצת דיסק צווארי בשיטת זעיר פולשני בגישה אחורית. ברוב המקרים ניתוחים כאלה מצריכים החלפת דיסק מלאכותי או קיבוע של חולייה צווארית בגישה קדמית. את הניתוח ביצע ד"ר גבריאל גוטמן, מומחה לניתוחי גב ועמוד שדרה במרכז הרפואי הלל יפה. הניתוח בוצע במטופל בשנות ה- 50 לחייו, הסובל מכאבים חריפים וחמורים באזור הצוואר, המשליכים לאורך היד ומסבים לו סבל רב יומיומי.
ד"ר גבריאל גוטמן, מומחה לניתוחי גב ועמוד שדרה במרכז הרפואי הלל יפה, שביצע את הניתוח, מסביר: "פריצת דיסק הינו מצב בו מופעל לחץ על הרקמה העצבית סביב עמוד השדרה הצווארי, הגורם לכאבים חזקים ולהגבלת תנועה שעלולה להימשך ימים ואף שבועות. בנוסף לכאב באזור הצוואר, עלול להתפתח כאב רדיקולרי, קרי כאב עז שמקורו במערכת העצבים, המוקרן גם לאזורים אחרים, כמו כתפיים וידיים וכן עלולות להופיע תופעות נירולוגיות שונות, לדוגמה החלשות שרירי הידיים והאצבעות והרגשת נימול".

הטיפולים הקיימים

במקרים של פריצת דיסק, ישנם טיפולים שמרניים הכוללים תרופות לשיכוך כאבים ותרופות לטיפול בדלקת, טיפולי פיזיותרפיה, חימום הצוואר, קיבוע, חיזוק שרירי הצוואר, הזרקות ומנוחה. במידה שאלה לא הועילו, תישקל האופציה הניתוחית.

"הניתוחים המקובלים והמוכרים במקרים של פריצת דיסק צווארי הינם החלפת דיסק מלאכותי או קיבוע של החוליות. שיטה ייחודית זו, בשונה מהשיטות האחרות, מתבצעת מהצד האחורי של הצוואר ודורשת מיומנות של הרופא המנתח. במהלך הניתוח מתבצע חתך של כ- 18 מ"מ, דרכו מוחדר מיקרוסקופ ניתוחי המאפשר לאתר את הגורם המפעיל לחץ על העצב, להוציא חלק אחורי ממנו וכך לשחרר את הלחץ המופעל על תעלת השורש", מפרט ד"ר גוטמן.

יתרונות השיטה הזעירה

לדברי ד"ר גוטמן, לשיטה זו מספר יתרונות, ביניהם: שימור טווח תנועה, היעדר הצורך במשתל מלאכותי או לחילופין קיבוע של החוליה, וכן צמצום הסיבוכים הכרוכים בניתוחים האחרים כגון פגיעה בכלי דם גדולים או פגיעה בוושט ובמיתרי הקול שעלולה לגרום לצרידות וקושי בבליעה.

ד"ר איל ברבלק, מנהל מחלקה אורתופדית א' ומומחה לניתוחי עמוד שדרה במרכז הרפואי הלל יפה, מוסיף: "במערך האורתופדי בהלל יפה, אנו משתמשים בטכניקות ניתוחיות מהמתקדמות ביותר בתחום. שיטה זו מייתרת את הצורך בכריתת דיסק בצוואר, ובהשתלת כלוב או דיסק מלכותי, ולכן מדובר בטכניקה ניתוחית מצוינת המאפשרת למטופלנו להבריא בצורה טובה ומהירה יותר ולחזור לשגרה בפרק זמן קצר יותר".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן