קנאביס רפואי, גם בשבת

DEBORAH
DEBORAH

מטופל, שהובהל לבית החולים אסותא אשדוד 4 פעמים, תמיד בשבת בבוקר, עם פרכוסים – אובחן כסובל מהתופעה בגלל שהוא שומר מצוות ולא נוטל את הקנאביס הרפואי שלו בשבת

בית החולים הציבורי אסותא אשדוד: נמצא מקרה ראשון מתועד של קשר בין פרכוסים לבין הימנעות מעישון קנאביס רפואי. על פי הממצאים, הסיבה לפרכוסים שאירעו בשבת בבוקר, הייתה הימנעות מעישון קנאביס רפואי בגלל שמירת השבת. ד"ר דברה ווסט, מנהלת המלר"ד (מיון) באסותא אשדוד: "מדובר במקרה ראשון מתועד בספרות המקצועית הרפואית, של פרכוס כתוצאה מאי עישון גראס-קנאביס רפואי".

בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד דיווחו לאחרונה על מקרה ראשון, המתועד בספרות המקצועית, של מטופל אשר כתוצאה מהפסקת עישון קנאביס רפואי בשבת הגיע למצב של פרכוסים, בלבול ואי שקט, במידה שהצריכה פינוי לבית חולים. מדובר בגבר תושב אשדוד, בעשור החמישי לחייו, שהובהל בחודשים האחרונים לבית החולים כמה וכמה פעמים, דווקא בשבתות כשהוא סובל מפרכוסים, אי שקט ובלבול.

החולה טופל על ידי צוות המיון ושוחרר להמשך טיפול והשגחה של הרופאים בקהילה. כאשר הובא לבית החולים בפעם הרביעית, הבחינה אחות המלר"ד, כי הוא מפונה לחדר המיון שוב ושוב תמיד בשבת בבוקר. בבירור נוסף נמצא, כי המטופל סובל מכאבי גב ומשום כך הוא משתמש בקנאביס רפואי, אך בשל היותו אדם דתי, הוא נמנע מהשימוש בקנאביס מכניסת השבת.

רופאי בית החולים, בראשות הד"ר דברה ווסט, מנהלת המלר"ד, חקרו את הנושא וביקשו לבדוק, האם יש קשר בין הופעת פרכוסים לבין הפסקת עישון קנאביס. עד כה, בספרות המקצועית נמצא קשר כזה רק בבעלי חיים, ומעולם לא הייתה עדות להופעת פרכוסים בבני אדם מן הסיבה הזאת. בעקבות זאת המליצו רופאי בית החולים אסותא למטופל להמשיך לצרוך קנאביס רפואי גם בשבתות, ולבדוק האם קיים קשר בין הדברים, אולם הוא סירב.

בבית החולים לא הרימו ידיים, והציעו למטופל להמיר את עישון הקנאביס בשימוש בשמן קנאביס בשבתות, והמטופל הסכים לכך. ואכן, מאז שהמטופל החל להשתמש בשמן קנאביס בשבתות, לפני חמישה חודשים, לא נרשמו עוד פרכוסים והמטופל שב לשגרה.

ד"ר דברה ווסט מנהלת המלר"ד מסכמת: "מדובר במקרה נדיר שלא תועד עד היום בספרות המדעית, בדבר הקשר בין אי צריכת קנאביס רפואי לבין הופעת פרכוסים בבני אדם. אני משוכנעת כי החשיבה של הצוות הרפואי במלר"ד מחוץ לקופסא, והצורך למצוא הסבר לתופעה, הם שהביאו לגילוי החשוב הזה. אני גאה בעבודה שעשינו ומאחלת למטופל המשך חיים בריאים ומאושרים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן