סדנת מצבים ליולדות

פרופ' עופר לביא וד
פרופ' עופר לביא וד"ר זאב גולדיק צילום: אלי דדון, כרמל

כדי לייעל ולשדרג את חווית הלידה, יצאה לדרך בבית החולים כרמל, סדנה ייחודית לשיפור התקשורת הצוותית בחדר לידה. נוטלים בו חלק רופאי המערך להרדמה, טיפול נמרץ ורפואת כאב, בראשותו של ד"ר זאב גולדיק, ורופאי ומיילדות המערך לרפואת נשים ויולדות בראשות פרופ' עופר לביא

סדנה ייחודית למצבים משתנים בחדר לידה יצאה לדרך במרכז הרפואי כרמל בחיפה. " מטרת העל שלנו היא לאפשר ליולדות שלנו חווית לידה נעימה וכיפית ככל האפשר", אומר פרופ' עופר לביא, מנהל מערך נשים ויולדות בכרמל. "השילוב של הקלה מהירה על כאבי היולדת יחד עם צוות מקצועי קשוב ואכפתי, הם הסוד שלנו ללידה קלה ומוצלחת".

בתהליך הלידה בבית החולים כרמל מעורבים גניקולוג, הרופא המטפל, מיילדת, רופא ילדים שיקבל את התינוק בתינוקיה וכמובן הרופא המרדים שדואג לאפידורל כדי שהיולדת לא תסבול. "המטרה שלנו", אומר פרופ' לביא, "היא להפוך את הלידה לחוויה חיובית ונעימה שתיזכר כחוויה נעימה וטובה אצל היולדת והקרובים לה. זהו אירוע משמעותי ומכונן מבחינת ההורים ואנו רוצים שכולם יעבדו בשיתוף פעולה והרמוניה כדי שהכל יתפקד בצורה יעילה ביותר".

כדי לייעל ולשדרג את חווית הלידה, יצא לדרך במרכז הרפואי כרמל, פרויקט המלווה בעבודה סדנאית לשיפור התקשורת הצוותית בחדר-לידה. נוטלים בו חלק רופאי המערך להרדמה, טיפול-נמרץ ורפואת כאב בראשותו של ד"ר זאב גולדיק, ביחד עם רופאי ומיילדות המערך לרפואת נשים ויולדות בראשותם של פרופ' עופר לביא, וד"ר ראובן קידר מנהל חדרי-הלידה.

כאמור, התוכנית מיועדת להקנות מודעות וכלים לשיפור ולייעול התקשורת הצוותית בחדר לידה בשגרה ובחירום, במטרה לשפר את חווית הלידה עבור היולדת ומשפחתה, ואת חווית העבודה המשותפת עבור אנשי-הצוותים. את התהליך מובילים ד"ר זאב גולדיק, וד"ר ראובן קידר, ביחד עם ד"ר יהודית ראובני, מומחית להתנהגות ארגונית ולעבודת צוותים רב-מקצועיים, מהפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה, אשר מנחה את הסדנאות.

הסדנה צילום: אלי דדון, כרמל

לאור ההשתתפות הערה במפגשים שהתקיימו, ציינה ד"ר ראובני כי ניכר הצורך של הצוותים בתהליך מסוג זה, וכי עצם קיומו מאפשר שיח כן ודיון פתוח, על דילמות וסוגיות שהן חלק יומיומי בעבודת הצוות בחדר לידה, והוא מחדד ומגביר את המודעות גם לאתגרי העמיתים ולרגשותיהם, ובכך הוא צפוי לקדם ולתרום לפיתוח דפוסי עבודת-צוות בריאים יותר ויעילים יותר, לרווחת היולדות ואנשי-הצוות גם יחד.

ד"ר זאב גולדיק, מנהל מחלקת הרדמה וטיפול נמרץ בכרמל, השותף לבניית הסדנה, אומר כי "כיום 80% מהלידות בישראל מתבצעות עם הרדמה אפידורלית. בגלל המתח שנוצר ברגעים הקריטיים שבלידה, ובגלל שהיולדת מאוד לחוצה, נדרשת המון הבנה וסבלנות על ידי כל המשתפים באירוע כולל בן הזוג ואו בני המשפחה המתלווים ליולדת".

בסדנה מתקיימים דיונים, על בסיס סרטון תרחיש מיוחד, שהופק ע"י מנהלי המחלקות. ד"ר גולדיק: "הצלחנו לחדד תפיסה מקצועית והבנה לצרכי היולדות עם יותר סבלנות וכבוד הדדי. זהו תהליך חשוב שבסופו נקבל יולדות מאושרות ושמחות יותר".

פרופ' לביא מסכם: "אנחנו בנויים לקליטת יולדות, כולל כאלה החשודות לקורונה, והכל נעשה תוך בטיחות וביטחון מרבי ליולדת לתינוק ולצוות הרפואי. חשוב שהיולדות בחיפה ובצפון ידעו כי אנחנו כאן בשבילן לכל שאלה לכל בקשה. נעשה הכל כדי להעניק להן את חווית הלידה הטובה ביותר".

פרופ' עופר לביא וד"ר זאב גולדיק צילום: אלי דדון, כרמל

סדנת היולדות צילום: אלי דדון, כרמל