סרטן הכבד

Liver-cancer
Liver-cancer
צילום: שטרסטוק

הטיפולים: ניתוח להסרת רקמות סרטניות מהכבד, הקרנות, כימותרפיה והשתלת כבד

גידולים הם שינוי בצורת הרקמה והתרבות תאים בקצב מוגבר. שני סוגים של גידולים מוכרים בכבד – גידולים שפירים וגידולים סרטניים (ממאירים). גידולים שאינם סרטניים (שפירים) הם גידולים נפוצים למדי ובדרך כלל אינם סימפטומטיים. לעתים קרובות הם לא מאובחנים עד שמבוצעת בדיקת הדמיה.

ישנם מספר סוגים של גידולי כבד שפירים: אדנומה, גידול שפיר הקשור לשימוש בתרופות מסוימות. רוב הגידולים האלה יישארו בלתי מזוהים אם כי לפעמים אדנומה תגרום לקרע מדמם לתוך חלל הבטן הדורש ניתוח. אדנומות הופכות סרטניות לעיתים רחוקות בלבד. המניגיומה, גידול שפיר הקשור לשימוש בתרופות מסוימות. רוב הגידולים האלה יישארו בלתי מזוהים.


גידולים סרטניים (ממאירים) בכבד מחולקים לשני סוגים: האחד, סרטן ראשוני שמקורו בכבד עצמו. זיהום כרוני של צהבת בי או סי מגביר את הסיכון לפתח סוג זה של סרטן. גורמים אחרים כוללים חומרים מסרטנים, אלכוהוליזם ושחמת כבד כרונית.

השני, סרטן שמקורו בדרכי המרה בכבד או בצינורות המרה. סרטן זה פוגע בעיקר בתינוקות וילדים, ולפעמים גורם לשחרור של הורמונים שמובילים להתבגרות מוקדמת. קיים גם סרטן נדיר, שמקורו בכלי הדם של הכבד, וסרטן כבד גרורתי שמקורו בסרטן באיברים אחרים בגוף, בדרך כלל ריאות, לבלב, מעי גס וקיבה. סוגים נוספים הם לוקמיה וסוגי סרטן דם אחרים שלפעמים מתפשטים גם אל הכבד. רוב גידולי הכבד הסרטניים הם גרורתיים.

תסמיני סרטן הכבד הם: כאב בטן, ירידה במשקל, בחילות, הקאות, מיחושים בחלק העליון של הבטן, חום וצהבת. כל חולה חווה את התסמינים אחרת ויתכן שיחווה רק חלק מהם. כמו כן, הסימפטומים של סרטן כבד גרורתי יכולים לדמות מצבים רפואיים אחרים. לכן תמיד מומלץ להיוועץ ברופא.

על מנת לאבחן את סרטן הכבד הרופא יתייחס להיסטוריה הרפואית המלאה, יבצע בדיקה גופנית, ובהתאם לצורך ימליץ על בדיקות אולטראסאונד בטני, בדיקות דם, סי.טי, צילום כבד עם הזרקת חומר, וביופסיה בכבד.

הטיפול בסרטן הכבד: סוג הטיפול הספציפי עבור סרטן הכבד ייקבע על ידי הרופא בהתאמה אישית לפרמטרים של המטופל הכוללים גיל, מצב הבריאות הכללי וההיסטוריה הרפואית, היקף המחלה, יכולת המטופל לעמוד בטיפול הרפואי והעדפותיו.

בין הטיפולים: ניתוח להסרת רקמות סרטניות מהכבד – טיפול ניתוחי יוצע כאשר מדובר בגידול קטן ומוגבל. הקרנות – טיפול העושה שימוש בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה על מנת לחסל תאים סרטניים או לכווצם. כימותרפיה – טיפול המשתמש בתרופות אנטי סרטניות על מנת להרוג תאים סרטניים. והשתלת כבד.

מקור המידע – אתר "קופת חולים כללית", אתר "בית חולים שערי צדק".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן