גז צחוק להרדמה

גז-צחוק-ששש
גז-צחוק-ששש
צילום: שטרסטוק

גז הצחוק הוא התחליף המוכר לזריקות בטיפולי שיניים, וכן התחליף החדש להרדמה אפידורלית, לנשים הקרובות ללידה, ולאלו המבקשות ללדת טבעי

טיפול בגז צחוק מוכר בעיקר על ידי שימושו בטיפולי שיניים, בעיקר בקרב ילדים. לאחרונה בתי חולים החלו להכניס את גז הצחוק לחדר לידה במצב בו היולדת כבר קרובה ללידה ואינה יכולה לקבל אפידורל. גז הנייטרוז, “גז צחוק”, ניתן למטופל על ידי מסכה. הגז מקל על הכאבים וניתן לשימוש בזמן הציר עצמו. השימוש במסכה על ידי היולדת מאפשר לה לשלוט במתן הגז בשעת הצורך.

גז צחוק נמצא בשימוש שנים רבות בחדרי לידה בעולם כולו ועכשיו כאמור גם בארץ. זהו גז חסר ריח וחסר צבע. היולדת מצמידה לאף ולפה את המסכה לשישים שניות ונושמת אותו. השפעת הגז מתפוגגת ברגע שמפסיקים לנשום אותו. גז הצחוק נחשב בטיחותי ליולדת בכל שלבי הלידה. יעילותו המרבית של גז הצחוק היא בשלבים הראשונים של הלידה. בשלבים המתקדמים יותר, כשהצירים מתחילים להיות חזקים, ההשפעה קיימת אך פוחתת.

תופעות הלוואי: תופעות הלוואי הן מעטות וכוללות בין היתר בחילות הקאות סחרחורת ונמנום. יולדות רבות מבקשות להשתמש בגז הצחוק במקום אפידורל. בגז הצחוק מטפלים גם בילדים ומבוגרים המתקשים בטיפולי שיניים ומסרבים לקבל זריקות הרדמה.

מקור מידע – אתר “בית חולים ליולדות ליס”.