תחנה אחרונה לפני ניתוח

ד
ד"ר אהרון מדינה צילום: אסף הרופא
מכון הלב בפעולה צילום: אסף הרופא

בבי"ח אסף הרופא מחדירים לתוך חלל קרום הלב, ללא הליך ניתוחי, ציוד מיוחד לאיתור מדויק של מקור הפרעת הקצב ולצריבתו. הפעולה מתבצעת במקרים שבהם אי אפשר לבצע צינתור

השבוע בוצעה לראשונה במרכז הרפואי שמיר אסף הרופא התערבות ייחודית ומורכבת לטיפול בהפרעות בקצב לב, שמקורן בחדר השמאלי, קרוב לקרום הלב. בפעולה זו לא ניתן להגיע למקור הפרעת הקצב בגישה הצינתורית הרגילה, ולכן הקרדיולוג המומחה מחדיר לתוך חלל קרום הלב, ללא הליך ניתוחי, ציוד מיוחד לאיתור מדויק של מקור הפרעת הקצב ולצריבתו.

ד״ר אהרון מדינה, מנהל היחידה האלקטרופיזולוגית וטיפול בהפרעות קצב, במכון הלב של בית החולים אסף הרופא: "כיום הצריבות נעשות בגישה צנתורית, אבל יש מצבים, שלא ניתן להגיע למוקד הפרעת הקצב בשריר הלב. במקרים מורכבים כאלה נדרש להגיע ללב מבחוץ. האפשרות בעבר הייתה כרוכה בניתוח מלא, כולל לעיתים פתיחת החזה". לדבריו של ד"ר מדינה, ההליך שבוצע לראשונה במרכז הרפואי שמיר, מהווה את האפשרות הטיפולית האחרונה במטופל עם הפרעות קצב קשות, וזאת לאחר שפעולות אחרות לא צלחו.

ד"ר אהרון מדינה צילום: אסף הרופא

התוצאה הייתה מיידית, ובגמר הפעולה, הפרעות הקצב נעלמו והלב שב לקצב לסדיר. מדובר במטופל שסבל מהפרעות קצב חדריות ופעימות לב לא תקינות ממקור חדרי. "יחד עם זאת", מדגיש ד"ר מדינה, "רק עם הזמן נדע להעריך את הצלחת ההליך, היות וישנם מקרים בהם הפרעות הקצב חוזרות".

פרופ' שמואל פוקס, מנהל מכון הלב במרכז הרפואי שמיר אסף הרופא, מסכם: "פעולה זו, כמו פעולות אבחנתיות וטיפוליות מתקדמות נוספות המבוצעות במערך הלב, מציבה אותנו בשורה הראשונה של רפואת הלב בארץ ומנגישה את הטיפול לציבור הרחב באזור השפלה וראשון לציון".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות לב וכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן