קרע במיניסקוס הברך

מיניסקוס-ברך-שששש
מיניסקוס-ברך-שששש
שטרסטוק

מומחים לרפואת ספורט ימליצו לרוב על ניתוח זעיר פולשני אחוזי ההצלחה שלו גבוהים

קרע במיניסקוס, היא אחת הבעיות השכיחות מהן סובלים ספורטאים כגון כדורגלים, כדורסלנים, מתאבקים ועוד. רופאי ספורט רבים מטפלים מדי יום בקרעי מיניסקוס בברך. המיניסקוס הינו מבנה סחוסי בברך בצורת סהרון. בברך נמצאים שני מיניסקוסים, פנימי וחיצוני, אשר מתפקדים כבולמי זעזועים שמחלקים את העומסים בתוך הברך. מבנים אלו מועדים להיקרע בעת חבלה סיבובית בברך.

קרעים של המיניסקוס המתרחשים בכל קבוצות הגיל ושכיחים יותר במניסקוס הפנימי. באוכלוסייה הבוגרת, מעבר מכריעה לעמידה מספיק על מנת לגרום לקרע של המיניסקוס. הקרעים במיניסקוס בדרך כלל אינם מחלימים, והחלק הקרוע ברוב המקרים אינו תפקודי.

הסימפטומים הנגרמים כתוצאה מהקרע כוללים כאב סביב הסדק המפרקי באותו צד, וכאב זה מחמיר בתנועות סיבוב של הברך. על פי רוב כאשר מדובר בקרע במיניסקוס הפנימי מופיע כאב לילי כאשר הברכיים נוגעות זו בזו. בנוסף המטופל סובל מאירועים חוזרים של נפיחות, נעילות של הברך ובריחה של הברך.

כאשר הקלה בסימפטומים לא מושגת באמצעות פיזיותרפיה, ובאמצעות תרופות לשיכוך כאב ולשיכוך דלקת, הרופא ימליץ לחולה לעבור ניתוח מיניסקטומיה. מדובר על ניתוח המבוצע בתדירות גבוהה. תוצאות הניתוח בדרך כלל מצוינות. לאחר כשבועיים כבר נצפית הקלה משמעותית בכאבים.

מהלך הניתוח: במצב בו קיימת הפרעה תפקודית לאורך זמן, או הפרעה מכנית בתפקוד הברך, ניתן לטפל בקרע בניתוח זעיר פולשני, הקרוי ארתרוסקופיה. בניתוח זה מסירים את החלק הקרוע במיניסקוס, או שתופרים אותו, במידה ואספקת הדם לאזור הקרע וסוג וגודל הקרע מאפשרים זאת. פרוצדורה זו אמורה להימשך בין חצי שעה לארבעים וחמש דקות. מדובר בניתוח שאחוזי ההצלחה בו מצוינים. יחד עם זאת בכל ניתוח עשויים להיווצר סיבוכים. בניתוח זה הסיבוכים כוללים זיהום, פגיעה בכלי דם או עצב, פגיעה במשטח המפרקי או מבנה תוך מפרקי אחר, נוקשות תנועה במפרק וכאב.

המנותח יישלח הביתה ביום הניתוח. לאחר מכן מתחילים בביצוע הפיזיותרפיה בהדרכת פיזיותרפיסט המיומן בטיפול בחולים לאחר ארתרוסקופיה של מפרק הברך.

מקור המידע – אתר "בית חולים העמק".