1, 2, 3, קשישים

פעילות-גופנית-לבני-הגיל-השלישי-גל-בן-דור-צילום-דוברות-הכללית-דרום
פעילות-גופנית-לבני-הגיל-השלישי-גל-בן-דור-צילום-דוברות-הכללית-דרום

בקופ"ח כללית ממליצים על סדרת תרגילי כושר לבני הגיל השלישי השוהים בבתיהם

הפיזיותרפיסטית גל בן דור צילום: כללית

השיח על חזרה הדרגתית לשגרה, כשהקורונה עודנה עמנו, אינו כולל לפי שעה את כול בני הגיל השלישי המוגדרים כאוכלוסייה בסיכון. החודשיים שעברו אינם פשוטים נפשית וגופנית, אך יש דרך להקל מעט על השהות בבית. פעילות גופנית היא אחת הדרכים לשיפור המצב רוח והבריאות. צוות הפיזיותרפיסטים ממכון הפיזיותרפיה של כללית בצוחר – גל בן דור, טל גלבוע ומיכל חיות – חיברו סדרת תרגילים לימים אלה.

גל בן דור: "משבר הקורונה גרם אצל כולנו לירידה ברמת הפעילות שלנו בכלל, והפעילות הגופנית שלנו בפרט. ירידה זו, אם תהיה ממושכת, תהיה בעלת השפעה על גופנו מכיוונים רבים. החל מירידה בכוח שריר, צפיפות העצם, זרימת דם, גמישות ושווי משקל ועד ירידה במצב הרוח ואפילו ירידה בתפקוד הקוגניטיבי. על אחת כמה וכמה נכון הדבר כאשר אנחנו מדברים על בני הגיל השלישי. החל מהעשור השלישי לחיינו מתרחשת בגופנו ירידה הדרגתית טבעית בכוח השריר, צפיפות וכוח העצם חילוף החומרים וכו'. בתחילה לגופנו יש רזרבות ואנחנו לא מרגישים את זה, אך החל מהעשור השישי לערך ירידה זו הולכת ומתגברת. לכן שמירה על כושר גופני חשובה הרבה יותר. תופעה זו ביחד עם הריתוק לבית כיום, מעמידה את בני משפחתנו המבוגרים בפני סכנה של ירידה בתפקוד גופני וקוגניטיבי ועליה בתחלואה".

צוות הפיזיותרפיסטים של הכללית חיברו מספר תרגילים שניתן לעשות בבית, הכול בכפוף למצבכם הבריאותי ולהנחיות הרופא שלכם.

הליכה במקום: ניתן לעשות עם תמיכה או ללא תמיכה. אם קשה, ניתן לעשות גם בישיבה. אם אתם בכושר טוב יחסית, נסו ללכת בברכיים גבוהות במשך שתי דקות.

קימה לעמידה: נסו לבצע 10 חזרות רצופות. אם צריך ניתן להיתמך במשענות הכיסא.

פישוק רגליים בישיבה: שבו ישר, פשקו רגל אחת הצידה וחזרה 10 פעמים. כנ"ל ברגל השנייה.

הנפת ידיים קדימה ולצדדים: הרימו את שתי הידיים קדימה ולצדדים 10 פעמים. עבור מי שנמצא בכושר טוב יחסית, להעלאת רמת הקושי, ניתן להחזיק קופסת שימורים בכל יד.

הנפת רגליים לצדדים ולאחור: עימדו ליד השיש והניפו רגל אחת הצידה או לאחור וחזרה 10 פעמים. כנ"ל ברגל השנייה. עבור מי שנמצא בכושר טוב יחסית, להעלאת רמת הקושי, ניתן לקשור גומייה לתרגול סביב הברכיים.

עליה על קצות האצבעות: עימדו מול השיש. עלו על קצות האצבעות ורדו 10 פעמים.
שכיבות סמיכה מול הקיר- הניחו שתי ידיים על הקיר בגובה הכתפיים. כופפו מרפקים וישרו 10 פעמים. להעלאת דרגת הקושי נסו לעשות זאת על מקום נמוך יותר (כמו השיש). חשוב שיהיה מקום יציב.
הליכה בחוץ- נסו לעשות צעידות קצרות מחוץ לבית מספר פעמים ביום בהתאם ליכולת ולהנחיות הכלליות.
שימרו על בטיחות- תרגלו עם תמיכה, למניעת נפילות (השיש הוא המלצה טובה). בחרו את התרגילים המתאימים לרמת התפקוד שלכם ותרגלו בעצימות בינונית.
הקפידו לתרגל את הפעילות המוצעת 1-3 פעמים ביום ומומלץ להכניס זאת לסדר היום באופן קבוע.

כתבה זו אינה מחליפה, בשום אופן, היוועצות חיונית בגורם רפואי מוסמך בכל בעיה רפואית ובריאותית שצצה.